Daniel Kaszubowski Daniel Kaszubowski
264
BLOG

Strzeż się pracy

Daniel Kaszubowski Daniel Kaszubowski Gospodarka Obserwuj notkę 0

 

Od upadku epoki PRL mamy w Polsce do czynienia z rynkiem pracodawcy, jeżeli mówimy o rynku pracy. Dla osób nie znających tego zagadnienia – na rynku pracy mamy sytuację, kiedy to osób chcących podjąć zatrudnienie, jest więcej jak miejsc pracy. Pracownik dostosowuje się do interesu pracodawcy, aby otrzymać pracę. Tak więc to pracodawca dyktuje warunki i przebiera w dziesiątkach, jak nie setkach, aplikacji nadsyłanych na jakąkolwiek ofertę pracy. Na przestrzeni lat, dzięki różnego rodzaju sprytnym zabiegom, lukom prawnym i niejako – zmuszeniem poszukujących zatrudnienia do akceptacji często niekorzystnych warunków pracy, wypracowało się w Polsce wiele różnego rodzaju patologii.

 

Kto z nas nie słyszał o zjawiskach takich jak mobbing, praca na czarno, czy umowy śmieciowe? Ze świecą szukać osób, które choć trochę mają wspólnego z rynkiem pracy, a nie wiedzą o co chodzi. Nie od dziś też wiadomo, że pracodawca zawsze dąży do minimalizacji kosztów własnych – bardzo często, działania te są oparte głównie o koszty zatrudnienia. Oszczędza się najpierw tam, gdzie generuje się najwięcej zysku. Na tzw „dole”.

 

Tak więc pracownicy bardzo często robią wszystko to, co każe im przełożony. Robi się wszystko, aby tylko utrzymać się na stanowisku. Niestety, często nie baczy się na prawo, czego skutki potrafią być niejednokrotnie opłakane. W końcu za przewinienia dostaje się w pierwszej kolejności także tym najniżej postawionym pracownikom.

 

Przykładem może tu być m.in. sprawa nagłośniona przez Gazetę Pomorską: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110314/BYDGOSZCZ01/553908129

 

Osobiście znałem tą sprawę od wewnątrz. Wiem także, że za to nie był odpowiedzialny bank, a firma outsourcingowa, która świadczyła usługi pod szyldem banku. W Polsce nie jest to żadna nowość. Firmy outsourcingowe świadczą usługi nie tylko bankowe, ale i telekomunikacyjne. Prowadzą także infolinie, biura obsługi klienta. Zajmują się także budowami, ściąganiem długów itd.

 

Dużo wyjaśniają komentarze do artykułu: http://forum.pomorska.pl/uwaga-na-naciagaczy-klienci-w-bydgoskim-realu-zamiast-promocyjnych-ofert-dostali-konta-w-citibanku-t90073/page__p__704965__hl__rigall__fromsearch__1#entry704965

 

Niestety jednak, ale nasza mentalność i poczucie odpowiedzialności wobec prawa dopuszczają do takich sytuacji. Mało który pracownik, w obecnej na rynku sytuacji, potrafi się postawić swojemu pracodawcy, lub też ujawnić nieprawidłowości w firmie. A bez tego do akcji nie wkroczą odpowiednie instytucje. Sytuacja więc trwa i tracą na tym nie tylko pracownicy, ale i klienci.

 

Innym problemem jest też bezprawne zatrudnianie na umowę zlecenie, w sytuacji, kiedy prawo wymaga umowy o pracę. Nie każdy wie, że nie zawsze można pracować na tej tzw „umowie śmieciowej”. Nie każdy też wie, że jest ona niejednokrotnie oszustwem. Czemu?

 

Otóż w sytuacji kiedy pracuje się pod stałym nadzorem pracodawcy, w jednym – wyznaczonym miejscu, w ustalonych godzinach oraz świadczy pracę osobiście, to może to się odbywać jedynie na podstawie umowy o pracę i jest to regulowane prawnie.

 

Czemu wykorzystuje się umowę zlecenie tak często?

 

Pozwala ona bowiem nie tylko nie trzymać się kodeksu pracy, ale i obniżyć koszta zatrudnienia. Pracownik zatrudniony na tego rodzaju umowie, nie jest objęty ustawowym czasem pracy, ani pensją minimalną. I to właśnie to pracodawcy wykorzystują najczęściej. Korzyścią dla pracodawcy jest także brak obowiązku pełnego ubezpieczenia dla pracownika – dlatego istnieje tak wiele ofert pracy tymczasowej przeznaczonych tylko dla osób uczących się.

 

Rzecz jasna nie brak też miejsc pracy i firm, które stosują dobre praktyki i postępują w zgodzie z prawem. O takie jednak nie łatwo.

 

Od pewnego czasu sporządza się ranking najgorszych pracodawców w Polsce – na podstawie opinii pracowników byłych lub obecnych. Oczywiście każde zgłoszenie jest weryfikowane i sprawdzane na miarę możliwości. Ranking publikuje się już od 2008 roku. Z inicjatywą powiązany jest Związek Syndykalistów Polskich. W ostatnim plebiscycie, na podium zasiedli NTCDUCTING.COM, OBI i Empik.

 

Warto więc zwracać uwagę na pracodawców i doszkalać się w zakresie swoich praw. Można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

 

Link do strony rankingu: http://najgorsipracodawcy.pl/

Więcej o umowie zlecenie: http://www.prawopracy.org/content/view/133/16/

Więcej o umowie zlecenia i elastycznej pracy: http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/umowy-smieciowe-wyzysk-czy-szansa-na-prace-73751.html

 

 

 

Daniel Kaszubowski - bydgoszczanin, lewak Nie cenzuruje i nie zgłaszam nadużyć administracji. Uwagi na temat moich poglądów nie dotykają mnie. Tak samo jak gdybania o mój status majątkowy, wiek i orientację seksualną.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka