Zielona energia. Orlen inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Grupa Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza (KGS) podpisały porozumienie dotyczące rozwoju produkcji biometanu. Wspólne działania obu podmiotów mają obejmować budowę instalacji biometanowych, wykorzystanie odpadów rolniczych oraz dystrybucję gotowego paliwa. Orlen w komunikacie obwieścił, że to kolejny krok w stronę dekarbonizacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Biometan z odpadów rolniczych

Porozumienie zakłada wykorzystanie własnych zasobów obu partnerów – m.in. odpadów rolniczych i poprodukcyjnych – do produkcji biometanu. Produkt uboczny z biogazowni, czyli poferment, będzie z kolei wykorzystywany jako nawóz na gruntach należących do Krajowej Grupy Spożywczej.

Pierwszym krokiem będzie identyfikacja najlepszych lokalizacji pod budowę nowych instalacji biometanowych. W pierwszej kolejności analizie poddane zostaną grunty KGS, ale nie wyklucza się również innych lokalizacji.

Znaczący element transformacji energetycznej

Według Grupy Orlen, rozwój sektora biometanu to element szerszej strategii transformacji energetycznej. Instalacje biometanowe nie tylko przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ale także wspierają lokalne społeczności, tworząc nowe miejsca pracy.

– Biometan, stanowiący niskoemisyjną alternatywę dla gazu ziemnego, odgrywa ważną rolę w procesie transformacji energetycznej – mówi Grzegorz Bujnowski, dyrektor wykonawczy ds. handlu gazem w Orlenie. Z kolei według Olgi Adamkiewicz z zarządu KGS, współpraca z Orlenem to szansa na przyspieszenie zielonej transformacji w sektorze rolno-spożywczym, poprawę bezpieczeństwa energetycznego i redukcję śladu węglowego. 


Biometanownie, inwestycje i cele Orlenu

Grupa Orlen już teraz realizuje inwestycje w sektorze biometanu. W Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie) powstaje pierwsza w Polsce biometanownia z modułem bioLNG, która umożliwi roczną produkcję ponad 7 mln m³ biometanu. Surowiec ten ma służyć jako paliwo dla transportu ciężarowego.

Koncern dysponuje również trzema biogazowniami w Konopnicy, Buczku i Wojnach-Wawrzyńcach. Docelowo, w ramach Narodowego Celu Wskaźnikowego, Orlen planuje produkcję nawet 0,24 mld metrów sześciennych biometanu rocznie – zarówno w ramach własnych instalacji, jak i projektów joint venture oraz umów off-take.

Orlen stawia na gospodarkę cyrkularną

Produkcja biometanu to modelowy przykład gospodarki obiegu zamkniętego – odpady przekształcane są w paliwo, które może zasilać lokalne i krajowe potrzeby energetyczne.

Dzięki współpracy z KGS, największym państwowym podmiotem sektora rolno-spożywczego, koncern z Płocka zwiększa swoje możliwości w zakresie pozyskiwania surowców i dystrybucji paliwa, jednocześnie wspierając polskie rolnictwo i przemysł spożywczy.  

 

Fot. Orlen

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka