Wojtek Wojtek
78
BLOG

książka elektroniczna

Wojtek Wojtek Kultura Obserwuj notkę 1

Drukowanie książki rozumiane w sposób tradycyjny łączy się  z  zakończeniem  procesu  z  chwilą  dystrybucji  dzieła materialnego określonego mianem „książki drukowanej”.

Takie dzieło ma rzeczywiście swój wymiar materialny i tak, jak każdy inny produkt –podlega zużyciu. Rozwój technik cyfrowych  dokonał szeregu zmian, gdzie nie istnieją już żadne bariery czasu ani miejsca. Porozumiewać się możemy na odległość w czasie rzeczywistym. Dotyczy to zarówno przekazu  myśli, jak  i wiedzy. Książka  przestała już  mieć wyłącznie  wymiar  materialny. 

Treść  książki dzisiaj jest synonimem jej papierowego wydania. Dzięki mediom cyfrowym nie ma ograniczeń w możliwości przekazania książki a jej tłumaczenie z dowolnego języka na inny dokonuje się elektronicznie. Może nie zawsze jest to wierny przekaz myśli autora, ale już przeglądając materiał na temat opublikowanej treści czytelnik ma możliwość zorientowania się w temacie przedstawianym przez autora treści.

Przygotowanie książki w  wersji  elektronicznej  w  zasadzie nie różni się od przygotowania jej w wersji papierowej. Jedyną  tutaj  różnicą  jest  brak  zamiaru  wydania  książki elektronicznej w technice drukowania  tradycyjnego. Co nie przesądza, że tak  przygotowanego  materiału  nie można wydrukować w przyszłości...

Dzisiaj  funkcjonuje kilka formatów książki elektronicznej,  które nieco różnią się między sobą. Zasada  jest  jedna – książkę należy zapisać w formacie tekstowym (plik  *.txt) oraz podania kodu dotyczącego podanej treści.

Albo jest to akapit tekstowy, albo tytuł działu/rozdziału, albo podpis ilustracji, albo też jest to tekst uzupełniający przypisu. Urządzenie odczytujące tak przygotowany plik automatycznie dostosowuje sposób wyświetlenia zapisanego tekstu do wcześniej przypisanych stylów wyświetlania. Okazuje się, że wspólną płaszczyzną tych systemów jest możliwość wyświetlania plików w formacie PDF. Oznacza to, że jeżeli autor nada format swojej książce w sposób pojmowany tradycyjnie i wynik  pracy zapisze w pliku PDF – wtedy każdy wyświetlacz (książka elektroniczna) wyświetli ten tekst bez problemu.

W przypadku, gdy będzie to komputer – nie trzeba żadnego innego oprogramowania specjalistycznego. Trzeba  też  pamiętać,  że  książki mogą  być  zapisane  w różnych formatach książki elektronicznej a urządzenia do odczytu  takich  plików  mogą  nie  rozpoznawać  formatu konkurencji...

W  tej  sytuacji  warto  zastanowić  się,  czy  opublikowanie własnej książki ograniczyć wyłącznie do wydania elektronicznego,  czy też zastosować system ograniczonego (minimalnego) nakładu w  wersji  papierowej i nieograniczonego udostępnienia publikacji w wersji elektronicznej. Pojawiła się także specjalna usługa, która uzależnia dostęp do zastrzeżonej  publikacji od uiszczenia opłaty za udostępnienie treści publikacji. W tym przypadku autor może liczyć za część należności za uzyskanie dostępu do jego publikacji przez czytelnika


zobacz też ostatni tekst w tej sprawie:

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/1107156,makieta-formatu-ksiazki


image

Poradnik, jak przygotować się do wydania książki



Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura