37 obserwujących
5817 notek
2030k odsłon
  285   0

radioaktywny pył na pasie granicznym...

W połowie lat 70. XX w. pojawiła się bardzo intrygująca informacja o rolniczym samolocie odrzutowym. Był to samolot produkowany w mieleckich zakładach rolniczych na zamówienie i w oparciu o projekt ZSRR.

Była to bardzo interesująca konstrukcja łącząca samolot rolniczy dwupłatowy z samolotem odrzutowym...


image

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Aeroflot_PZL_Mielec_M-15.jpg/220px-Aeroflot_PZL_Mielec_M-15.jpgSamolot był wyposażony w nieproporcjonalnie duży zbiornik na materiały sypkie rozsiewane drogą lotniczą. Tak naprawdę nikt nie wiedział, jakim celom miałby służyć ten niesamowity samolot dla celów rolniczych. Wiadomo, pola uprawne nie są na tyle duże, by oblatywać je z tak dużą prędkością.

Pojawiały się spekulacje, że samolot ten miałby służyć do rozsiewania pyłu radioaktywnego wzdłuż pasa granicznego. Prawdopodobnie władze Związku Radzieckiego miały problem z transgranicznymi wędrówkami ludności chińskiej na teren ZSRR. Obecność pyłu radioaktywnego na ubraniu osób przechodzących w pobliżu detektorów wykrywających zwiększone promieniowanie radioaktywne miała być może ułatwić wyłapywanie osób przekraczających granicę w miejscach nie przeznaczonych do ruchu turystycznego.


Kto wie, czy ten pomysł Bratniego przecież kraju nie byłby dobrym zabezpieczeniem przed osobami usiłującymi nielegalnie przekraczać granicę państwa polskiego.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości