Wojtek Wojtek
372
BLOG

Batalia o czyste powietrze

Wojtek Wojtek Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Co pewien czas pojawia się w mediach rozpaczliwe wołanie o czyste powietrze ale zapomina się, że nie ma dymu bez ognia.

Bardzo ważnym surowcem jest energia i kiedyś do jej wytworzenia wykorzystywano albo siłę mięśni ludzkich czy też zwierzęcych, albo energię płynącej wody lub ruchu powietrza (wiatr).

Wadą tych rozwiązań było ograniczenie przestrzeni - energia ta możliwa była do wykorzystania blisko źródła jej wytworzenia a próby regulacji poboru mocy pozostawały w sferze marzeń. Dopiero odkrycie prądu elektrycznego pozwoliło na przesyłanie tej energii na dowolne odległości a technologie przemysłowe pozwalają na bardzo racjonalne korzystanie z tego zasobu mocy.

W batalii o czyste powietrze przeciwstawiamy sobie dwa zjawiska - płonący ogień sprzyja powstawaniu dymu a substancje lotne unoszące się wraz z dymem posiadają własności toksyczne...

Zapominamy również, że wytwarzanie energii wiąże się z przetwarzaniem energii mechanicznej w prąd elektryczny i dopiero ten przepływ elektronów pozwala na czystą ekologicznie energię elektryczną wykorzystać w dowolnym miejscu.

W tej sytuacji warto skupić się na wytwarzaniu energii elektrycznej w taki sposób, koszt jej wytworzenia i dostarczenia odbiorcom był minimalny. Jest to już zadanie polityczne. Energia elektryczna nie powinna być obciążana dodatkowymi opłatami, aby koszt korzystania z tej energii nie przenosił się na produkt końcowy.

Jednym z bardzo dobrych przykładów do analizy ekonomicznej jest wykorzystanie energii elektrycznej dla celów grzewczych. Prąd elektryczny w grzałce elektrycznej wytwarza bardzo dużo ciepła w krótkim czasie. Ale wydajność takiego podgrzewacza można sterować w bardzo prosty sposób. Aby jednak uzyskać najwyższą sprawność, trzeba korzystać z bardzo dużej mocy prądu wykorzystanego do wytworzenia ciepła. Wiąże się to z dużym natężeniem prądu i znacznym obciążeniem sieci energetycznej.

Ale - jeżeli przystosować generator ciepła dla konkretnego odbiorcy ciepła - to można uzyskać bardzo dobre rozwiązanie nie wydzielające dodatkowych toksyn do środowiska a system sterowania takim ogrzewaniem pozwala na racjonalne korzystanie z mocy prądu elektrycznego.

Warunkiem koniecznym do upowszechnienia takiego systemu jest z jednej strony obniżenie opłat z tytułu poboru prądu i z drugiej strony - przebudowa istniejącej sieci do przesyłania bardzo dużych mocy w czasie intensywnego zapotrzebowania na ciepło.

image

Schemat elektrowni wodnej. Aby uzyskać większą ilość energii elektrycznej, należy zbudować więcej turbin. Energia spadającej wody wiąże się ze średnicą rury, którą ta woda płynie, oraz wysokością, z jakiej ta woda spada na łopaty turbiny. Konstrukcja ta może niezawodnie pracować przez dziesiątki lat i wymaga tylko bieżącej konserwacji...  [https://www.google.com/search?q=elektrownia+wodna,+foto&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b&sa=X&ved=2ahUKEwikhpvTwZvhAhVBwcQBHRozDYEQsAR6BAgJEAE&biw=1067&bih=758]

image

Na terenie równinnym różnicę poziomów wody może zapewnić system dwóch studni odpowiedniej głębokości połączonych w układ syfonu...


Efektem takiego podejścia do problemu jest nie tylko obniżenie substancji lotnych w środowisku, ale także zdecydowane obniżenie kosztu leczenia osób dotkniętych chorobami z powodu negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na organizm.

Na zakończenie pozostaje przypomnieć, że prąd elektryczny wytwarza się poprzez przesuwanie specjalnie skonstruowanego układu cewek w stałym polu magnetycznym. Aby uzyskać właściwą prędkość obrotową turbiny, wystarczy wykorzystać energię wody spadającej z pewnej wysokości na łopaty turbiny. Czyli wykorzystanie naturalnego zjawiska, jakim jest spływ grawitacyjny wody, może ograniczyć w zdecydowany sposób zużycie paliw stałych lub płynnych jako surowca do wytworzenia energii mechanicznej niezbędnej do obracania wału turbiny...


Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka