Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
894
BLOG

Zachód Europy kobietom zakazuje i nakazuje zakrywanie twarzy

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Jeśli jesteś kobietą o imigranckim pochodzeniu to w tolerancyjnym i racjonalnym zachodzie Europy równocześnie masz zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych jak i nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

image


Austriacy w ostatnich latach zakazali chodzenia po ulicach w ubraniach zakrywających twarz:

image

Źródło: SBS https://www.sbs.com.au/news/burqa-ban-takes-effect-in-austria

image

Źródło: Die Welt; https://www.welt.de/politik/ausland/article164642964/Oesterreich-stellt-Tragen-von-Burka-und-Nikab-unter-Strafe.html

Socjaldemokraci i partia ludowa wprowadzając ten zakaz w 2017 twierdzili, że zakrywanie twarzy utrudnia otwartą komunikację, która jest fundamentem otwartego społeczeństwa. Orwell, by tego lepiej nie napisał. Tak naprawdę, te dwie partie chciały przekonać do siebie antyimigranckich i antyislamskich wyborców uwiedzionych przez prawicę.

Niedawno wprowadzili w Austrii nakaz chodzenia w maskach w sklepach:


image

Źródło: The Independent; https://www.independent.co.uk/news/world/europe/austria-coronavirus-facemasks-mandatory-update-cases-a9438616.html

Czyli co? Jeśli pojedziesz do Wiednia ubrany w nikab i zacznie cię ścigać policja, to należy szukać azylu w sklepie, gdzie zakrywanie twarzy jest nakazane?

Włosi wcale nie lepsi od Austriaków. Wydawali lokalne regulacje zakazujące zakrywania twarzy:


image

Źródło: BBC; https://www.bbc.com/news/world-europe-13038095

A teraz dziady nakazują zakrywanie twarzy:

image

Źródło: The Guardian; https://www.theguardian.com/world/2020/apr/05/lombardy-insists-on-face-masks-outside-homes-to-stop-covid-19

W Niemczech zawsze można liczyć na Bawarczyków. W bezpośrednim pojedynczym kontakcie ciepli i sympatyczni. W odruchach stadnych zamordyści. Już w 2017 jako jedyny land w Niemczech wprowadzili zakaz zakrywania twarzy:

image

Źródło: Deutsche Welle, https://www.dw.com/en/bavaria-approves-ban-on-full-face-veil/a-37660516

Teraz Bawarczycy jako pierwsi w Niemczech nakazali zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

image

Źródło: The Local.de; https://www.thelocal.de/20200420/latest-bavaria-makes-protective-face-masks-compulsory-in-bid-to-control-coronavirus-spread

W Europie Zachodniej jest kilkanaście jurysdykcji, które mają zakazy zakrywania twarzy:

image

Źródło: Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_dress_in_Europe

Większość z tych jurysdykcji nakazały w ostatnich tygodniach zakrywanie twarzy w miejscach publicznych. No chyba, że jesteś kobietą i zakrywasz na modłę islamską to wtedy nadal zakazują zakrywania. Epidemia SARS-CoV-2 była świetną okazję, by wycofać się z tych dyskryminacyjnych zakazów. Ale nie wolą trzymać w mocy niespójne prawo, by pokazać imigrantom ich miejsce.

W Europie jedynie nasz “środkowoeuropejski ciemnogród” nie zakazał imigranckim kobietom ubierania się tak jak im się podoba. A z powodów zdrowotnych wprowadzono u nas jak w większości Europy nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. 

Kto w takim razie jest ten nietolerancyjny i nieracjonalny…?


W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo