Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
948
BLOG

Za szczepionką przeciw obowiązkowi szczepienia na COVID

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 50

1. Wymaganie szczepionki od ozdrowieńców jest nieetyczne. Naraża ich na ryzyko, przy minimalnych korzyściach. Przebycie COVID daje wysoką i w świetle dotychczasowych badań wyższą niż szczepionka ochronę przed COVID. Niektóre badania wręcz sugerują że szczepienie ozdrowieńców zwiększa ryzyko powikłań poszczepiennych. Każdy kto może udowodnić, że jest ozdrowieńcem powinien być traktowany na równi z zaszczepionymi.

2. Wymaganie szczepień od dzieci, które szczepionki nie potrzebują jest nieetyczne. Czym młodsza osoba tym bilans kosztów i korzyści ze szczepienia słabszy. Większość osób poniżej 50 roku życia nie doświadczy zagrożenia życia z powodu COVID. Ryzyka powikłań z tytułu szczepień są większe dla młodszych niż starszych.

3. Nie wiemy czy szczepienie zmniejsza ryzyko dalszego zarażania kolejnych osób. Szczepionka chroni osobę zaszczepioną przed ciężkim przebiegiem choroby. Ale nie chroni w pełni przed zakażaniem i zarażaniem kolejnych osób. Owszem zaszczepieni, gdy zachorują są mniej zaraźliwi. Ale osłabione objawy COVID u zaszczepionych mogą powodować, że chorzy zaszczepieni częściej przebywają poza domem i zarażają większą liczbę osób.

4. Starsze niezaszczepione osoby powinny natychmiast się zaszczepić. To może uratować im życie. Ryzyko śmierci i poważnego przebiegu rośnie z wiekiem. O ile dla większości osób poniżej pięćdziesiątego roku życia COVID to relatywnie niegroźna choroba, to dla osób starszych śmiertelność rośnie wykładniczo. Szczepienie włącznie z trzecią dawką przypominającą mogą uratować życie starszych, przy minimalnych ryzykach.

5. Dotychczasowe szczepienia obowiązkowe dla dzieci nie są argumentem za obowiązkowym szczepieniem na COVID. Szczepienia obowiązkowe chronią przed chorobą na całe życie lub na długie lata. Nie ma szczepionki eliminującej ryzyko zachorowania na COVID. Skutki uboczne dotychczas stosowanych szczepionek ze względu na ich wieloletnie stosowanie są znane o wiele lepiej niż dla szczepionek na COVID.

6. Powikłania poszczepienne dla większości zdrowych dorosłych nie są argumentem przeciw szczepieniu na COVID. Owszem ze względu na krótki okres stosowania szczepionek na COVID nie znamy wieloletnich skutków ich stosowania. Ale natychmiastowe skutki w śmierci, ciężkiej chorobie i zapchanych szpitalach są na tyle wysokie, że nie warto czekać. Czym jesteś starszy tym większy bilans korzyści ze szczepienia dla ciebie i społeczeństwa.

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości