dzialka
Blog działka ogród http://dzialka.bazafirmy.pl/
3 obserwujących
6 notek
1440 odsłon
102 odsłony

Ochrona truskawek przed przymrozkami wiosennymi i mrozami zimowymi.

truskawka
truskawka
Wykop Skomentuj

Ochrona truskawek przed przymrozkami wiosennymi i mrozami zimowymi.
Dla truskawki niebezpieczne są niskie temperatury panujące zimą oraz przymrozki wiosenne. Zagrożone są przede wszystkim kwiaty truskawek umieszczone tuż nad ziemią, gdzie gromadzi się i najdłużej zalega zimne powietrze. Wytrzymałość zaczątków pąków kwiatowych, wytworzonych w końcu lata i jesienią na niskie temperatury panujące zimą i na przedwiośniu, zależy od ich zaawansowania w rozwoju i od odmiany. Uszkodzeniom mrozowym przede wszystkim ulegają najsilniej zaawansowane w rozwoju pąki i kwiaty, lecz duży spadek temperatury powoduje też uszkodzenie słabo rozwiniętych pąków, zaledwie widocznych u nasady roślin. Ponieważ rozwój i rozkwitanie pąków w kwiatostanie jest stopniowe i długotrwałe, nie dochodzi zazwyczaj do całkowitego zniszczenia przez przymrozki wszystkich kwiatów. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie przymrozków są środkowe, najwcześniej rozwijające się kwiaty, które wydają największe i najlepiej wykształconych owoce.

O czym pamiętać przy zakładaniu plantacji dowiesz się z tego artykułu Truskawki zakładanie plantacji


Wytrzymałość na mróz jest z zasady większa w okresie spoczynku roślin zimą, gdy pąki kwiatowe są jeszcze bardzo słabo zaawansowane w rozwoju, niż wiosną, gdy rośliny rozpoczęły już wzrost i dalszy rozwój. Rozwijające się pąki kwiatowe, kwiaty i zawiązki owoców są bardzo wrażliwe na przymrozki wiosenne. Najwrażliwszą częścią kwiatów są słupki. Wskutek uszkodzenia przez mróz tylko niektórych słupków tworzą się zdeformowane owoce. W przypadku zniszczenia wszystkich słupków dno kwiatowe nie rozwija się i owoce nie powstają. Płatki korony są dość wytrzymałe na mróz i często nie ulegają żadnym uszkodzeniom.
Na dużych plantacjach przymrozkom wiosennym zapobiega się przez zadymianie. Stosy z chrustu, wilgotnej słomy, mchu lub innych materiałów układa się od strony wiejącego wiatru w odległości 5-10 m od plantacji. Podczas wietrznej pogody odległość między rozłożonymi stosami powinna wynosić 10-15 m. Stos należy zapalić, zanim temperatura powietrza tuż nad ziemią nie obniży się do zera stopni Celsjusza. Ognisko musi tlić się powoli, tak aby wytworzyło się dużo dymu zmieszanego z parą. Wydobywający się dym i para tworzą zasłonę zapobiegającą nadmiernemu obniżeniu temperatury tuż nad ziemią, następującemu w skutek wypromieniowania ciepła przez glebę. Ten sposób można podwyższyć temperaturę powietrza o 1-2 stopni Celsjusza. Zadymianie plantacji może dać dobre wyniki jedynie w przypadku stosowania tego zabiegu w całej okolicy.
Do ochrony truskawki przed przymrozkami wiosennymi mogą być również wykorzystane deszczownie. Szkodom spowodowanym przez przymrozki zapobiega się przez deszczowanie wyprzedzające lub bezpośrednie.
Deszczowanie wyprzedzające wykonuje się na 3- 4 dni przed przewidywanym przymrozkiem. Ma ono na celu zwiększenie wilgotności i przewodności cieplnej gleby. Gleba wilgotna magazynuje więcej ciepła w ciągu dnia, natomiast podczas nocnego przymrozku oddaje to ciepło przyziemnej warstwie atmosfery, przeciwdziałając w ten sposób spadkowi temperatury w otoczeniu roślin. Metoda ta  może być skuteczna jedynie w wypadku niewielkich przymrozków, podnosi bowiem temperaturę tylko o 1-2 stopnie.
Deszczowanie bezpośrednio wykonuje się przez cały czas trwania przymrozku. Na deszczowanych roślinach tworzy się warstwa lodu, która nie uszkadza kwiatów, ale działa ochronnie. Działanie to polega na wyzwalaniu się w czasie grzania wody utajonego ciepła zamarzania, wynoszącego 80 kalorii z każdego grama wody. W razie spodziewanego przymrozku deszczowanie należy rozpocząć około godziny 21:00, zanim temperatura obniży się do zera stopni Celsjusza. Powinno to trwać tak długo, aż temperatura powietrza ponownie podniesie się powyżej 0 stopni Celsjusza a ona zwykle od 9 do10 godzin.
Mrozy oraz duże wahania temperatury w zimie mogą spowodować uszkodzenia roślin truskawki. Szczególnie silnym uszkodzeniem ulegają one podczas ostrych bezśnieżnych zim. Pokrywa śniegu na ogół skutecznie chroni truskawki przed mrozem. Liście truskawek, zamierające stopniowo w czasie zimy i przedwiośnia, stanowią pewną ochronę przed mrozami zarówno pąków wierzchołkowych, jaki  i zaczątków pąków kwiatowych oraz korzeni.

Jeżeli interesuje Cię sprawa nawożenia truskawek, możesz o tym poczytać tu Truskawki nawożenie i objawy niedoboru składników

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości