11 obserwujących
137 notek
89k odsłon
85 odsłon

Od Kapitolu do Białego Domu. Po drodze Hotel Trump.

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj

W Waszyngtonie DC „bywałem”... Dwukrotnie zwiedziliśmy z Zosią najważniejsze i najbardziej interesujące miejsca w stolicy Stanów Zjednoczonych, Dystrykt Columbia... Kilkakrotnie podróżowaliśmy z Middletown CT, gdzie mieszkaliśmy przed przeprowadzką na Florydę, do naszego obecnego miejsca przeznaczenia i dwa razy zahaczyliśmy o Washington DC... Na ogół omijaliśmy Waszyngton z daleka, bo nawet przejazd przez Beltway to męcząca przygoda, ale w Fairfax mieliśmy znajomych. 

Capital Beltway jest 40 milową autostrada międzystanową, która otacza Waszyngton i jego przedmieścia w sąsiednich stanach Maryland i Wirginia. Często, wyrażenie „inside the Belt”, jest używane w odniesieniu do spraw dotyczących rządu i polityki USA.

W Waszyngtonie D.C., warto zacząć od National Mall, który jest długim, trawnikiem z pośrodku biegnącą ulicą, gdzie znajdują się słynne zabytki, w tym Mauzoleum Lincolna i Pomnik Waszyngtona.

Zaliczyliśmy muzea Smithsonians, Pomnik II Wojny Światowej i Pomninik Tadeusza Kościuszki ustawiony w pobliżu Białego Domu, w północno-wschodnim narożniku Park Lafayette. Byliśmy w waszyngtońskiej Katedrze Narodowej (Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul), najważniejszej świątyni Kościoła Episkopalnego w Ameryce.

Na wschodnim krańcu National Mall mieści się z daleka widoczny, zwieńczony kopułą, Kapitol Stanów Zjednoczonych, a w części północnej znajduje się Biały Dom...

Kapitol Stanów Zjednoczonych (United States Capitol) jest rozległym budynkiem położonym na Wzgórzu Kapitolińskim (Capitol Hill) w Waszyngtonie; jest siedzibą Kongresu Stanów Zjednoczonych amerykańskiego parlamentu (United States Congress).

US Congress jest odpowiednikiem polskiego parlamentu. Kongres składa się z Izby Reprezentantów (House of Representatives) w której zasiadają kongresmeni oraz Senatu (US Senate), w którym zasiadają senatorowie. Według konstytucji Stanów Zjednoczonych, obie izby Kongresu są w państwie władzą ustawodawczą...

Kapitol można zwiedzać w grupach wycieczkowych... Podczas wycieczki można się dużo dowiedzieć o konstytucji, systemie sprawowania władzy i historii amerykańskiego parlamentaryzmu.


Odległość pomiędzy Kapitolem i Białym Domem wynosi prawie 2 mile. Jest to długi spacer albo przejażdżka busikiem.

Zgodnie z konstytucyjnym trójpodziałem władzy w demokracji amerykańskiej, w Białym Domu (White House) rezyduje POTUS,  President of the United States od America, który jest władzą wykonawczą.

Biały Dom na 1600 Pennsylvania Avenue jest rezydencją wszystkich prezydentów USA od Johna Adamsa w 1800 roku... Termin "Biały Dom" jest często używany w prasie, jako określenie prezydenta i jego doradców.

Biały Dom składa się z trzech głównych części - wschodniego skrzydła (East Wing), zachodniego skrzydła (West Wing) i Rezydencji (The Residence). We wschodnim skrzydle, w piwnicach, jest Prezydenckie Centrum Operacji Nadzwyczajnych. W zachodnim skrzydle mieści się Sala Sytuacyjna Białego Domu (Situation Room) i sporo innych biur. W Rezydencji mieszka Prezydent z rodziną.

Zwiedzanie Białego Domu to głównie wycieczki po wschodnim skrzydle możliwe dla wybranych grup sympatyzujących z Prezydentem, ale trudne do zorganizowania. Wycieczki do zachodniego skrzydła są praktycznie niemożliwe, gdyż zachodnie skrzydło Białego Domu jest oficjalnym miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trzecim filarem demokracji amerykańskiej jest władza sądownicza, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (United States Supreme Court), który mieści się na uboczu, na One First Street, Washington DC. Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu.  

Trybunał posiada uprawnienia i możliwości unieważnienia ustaw które naruszają przepisy Konstytucji. Jest również w stanie unieważnić prezydenckie dyrektywy-dekrety (executive orders) za naruszenie konstytucji lub prawa ustawowego.

Sąd składa się z głównego sędziego Stanów Zjednoczonych (Chief Justice) i ośmiu sędziów stowarzyszonych. Każdy sędzia ma dożywotnią kadencję, co oznacza, że pozostaje w Trybunale do czasu rezygnacji, przejścia na emeryturę, śmierci albo usunięcia ze stanowiska..

W przypadku wakatu, za radą i zgodą Senatu, prezydent powołuje nowego członka Sądu Najwyższego. Każdy z sędziów ma jeden głos przy podejmowaniu decyzji w sprawach które zostały sądowi przedstawione... W praktyce wielu ostatnich lat, często się zdarzał podział głosów sędziów demokratycznych i republikańskich, w proporcji 4 – 4. W takiej sytuacji decyduje głos sędziego głównego, któremu przydzielane jest zadanie pisania opinii sądu

Jednym z teoretycznych filarów konstytucji Stanów Zjednoczonych jest zasada „ kontroli i równowagi ” („balance of power”) między uprawnieniami i obowiązkami trzech gałęzi amerykańskiej władzy - wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej.  

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka