17 obserwujących
192 notki
158k odsłon
2637 odsłon

Dziś wybory w USA. Ale kiedy poznamy zwycięzcę

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj87

Podczas gdy ogromna liczba Amerykanów z powodu pandemii koronawirusa, już oddała swoje głosy pocztą, w prawie każdym stanie dzisiaj odbędzie się osobiste głosowanie. Na Florydzie lokale wyborcze otwarte są od 5:30 a.m. To jeszcze noc, ale już wyborczy dzień.

W  prawie każdym, bo w Stanach Waszyngton i Oregon wszyscy nadal głosują pocztą i wyborcy mogą złożyć swoje karty do głosowania w każdej oficjalnej skrzynce wyborczej w dniu wyborów.

Zamknięcie lokal wyborczych - wszystkie czasy są lokalne dla danego stanu:

6 p.m.; Indiana I Kentucky 

7 p.m. Florida i wiele innych;

7:30 p.m.; 8 p.m. w większości Stanów.

9 p.m. Iowa, New York, North Dakota.

Ostatnie sondaże dają bardzo wąski margines zwycięstwa Bidena, lub wskazują na Trumpa. Wiele się w ciągu ostatnich dni zmieniło... W obozie Trumpa – euforia, w obozie Bidena – przygnębienie. 

Straszliwe emocje, w Polsce niezrozumiałe.

Teraz na Florydzie jest poranek Election Day – dnia wyboru Prezydenta... Wieczorem, powinniśmy poznać nazwisko prezydenta ale, w tegorocznej rzeczywistości, nie jest to taka zupełnie prosta sprawa...

Stephen Sorace komentator na portalu FoxNews pisze -  

Voting process continues for more than a month after Election Day.

Chociaż Amerykanie są przyzwyczajeni do dowiadywania się, kto jest wybrany na prezydenta już w nocy wyborczej, proces wyborczy wcale nie jest zakończony.

Zwycięzcy wyborów są zwykle ogłaszani w wieczór wyborczy, ponieważ agencje informacyjne, takie jak Fox News lub Associated Press, mają wystarczająco dużo informacji, aby wyłonić zwycięzcę.

Jednakże, każdy stan będzie nadal liczyć popular votes i poświadczać wyniki w dniach, a nawet tygodniach po dniu wyborów. Stanowe przepisy wyborcze mają różne zasady dotyczące terminu ich zliczania w celu poświadczenia wyników.

W Stanie Delaware, ten termin przypada na dwa dni po Dniu Wyborów, podczas gdy w Stanach Nowy Jork i Kalifornia, wyniki są poświadczane ponad miesiąc później, odpowiednio 7 i 11 grudnia.

Po poświadczaniu wyników przez Stany, wyborcy Kolegium Wyborczego zwołają zebranie 14 grudnia w swoich Stanach, aby oddać jedną kartę do głosowania na prezydenta i jedną na wiceprezydenta. 

Wyniki te są następnie dostarczane do Kapitolu, gdzie 6 stycznia 2021 r. Senat i Izba Reprezentantów spotkają się na wspólnej sesji w Izbie, aby policzyć głosy wyborcze. 

Po zliczeniu głosów i uzyskaniu większości 270 głosów wyborczych, wiceprezydent, który przewodniczy jako przewodniczący Senatu, ogłosi wyniki.

Wyniki te "uznaje się za wystarczające oświadczenie wyboru Prezydenta i wice-prezydenta”.

Z oficjalnymi wynikami, zwycięzca wyborów zostanie zainaugurowany jako Prezydent i wice-prezydent dopiero w dniu 21 stycznia 2021 roku.

Można uznać za pewne, że w przypadku przewago głosów elektorskich oddanych na Trumpa, co będzie znane dziś wieczorem, Demokraci zakwestionują wyniki i będą dążyć do podważenia "legalności" głosowania.


Wykop Skomentuj87
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka