23 obserwujących
222 notki
208k odsłon
  3065   1

Biden contra Putin - kto zwycięży Peryklesa w bezpośredniej walce

Z Internetu
Z Internetu

                                               Biden  żadnym Peryklesem nie jest. Putin też nie (ludowe greckie przysłowie)

Wszystko zaczęło się od dzisiejszego (dla mnie całkiem porannego) artykułu na Salon24 news, napisanego na podstawie doniesień PAP... W miarę upływu dnia, medialnych artykułów i komentarzy przybywało.

Salon24 news -

“Biden grozi Putinowi. Sugeruje, że prezydent Rosji wspierał kandydaturę Trumpa”.

Artykuł miał ponad 1000 otwarć, zaczynam od niego, bo choć jest krótki, daje początek dalszym i bardziej rozwiniętym relacjom.

Biden: Putin jest zabójcą. Kreml: Relacje USA i Rosji są "bardzo złe".

„Władimir Putin dążył do zmanipulowania kampanii wyborczej w USA tak, by wygrał Donald Trump? Tak twierdzi prezydent Joe Biden.

W wywiadzie dla programu "Good Morning America" telewizji ABC News Biden podkreślił, że Putin musi ponieść konsekwencje za próby wpłynięcia na wynik głosowania. Pytany o to, jakie kroki podejmie Waszyngton, odparł: "Wkrótce zobaczycie". Prezydent USA dodał, że uważa, iż Putin jest zabójcą i nie sądzi, by "miał duszę" - relacjonuje agencja Reutera...”

W artykule Salon24 news, jeszcze trochę informacji na temat.


Później znalazłem artykuł na Newsmax@news, napisany na podstawie doniesień AFP, z komentarzem – „Putin Furious, Recalls Ambassador After Biden Calls Him ‘Killer’ “.

„Russia Recalls Envoy After Biden Says 'Killer' Putin Will 'Pay the Price' ”

Wednesday, 17 March 2021 05:30 PM

“Russia called its U.S. ambassador back to Moscow for consultations on Wednesday after Joe Biden described Vladimir Putin as a "killer" who would "pay a price" for election meddling, prompting the first major diplomatic crisis for the new American president.”

“Rosja wezwała swojego ambasadora USA z powrotem do Moskwy na konsultacje w środę po tym, jak Joe Biden nazwał Władimira Putina "zabójcą", który „zapłaci cenę"za wtrącanie się w amerykańskie wybory; co doprowadziło do pierwszego poważnego kryzysu dyplomatycznego dla nowego amerykańskiego prezydenta.

W wywiadzie dla ABC News Biden został zapytany o raport amerykańskiego wywiadu mówiący, że rosyjski przywódca próbował zaszkodzić jego kandydaturze w wyborach w listopadzie 2020 roku i promować Donalda Trumpa.

"Zapłaci cenę", powiedział 78-letni Biden. "Wkrótce się przekonacie".

Zapytany, czy uważa, że Putin, który został oskarżony o zlecenie zatrucia lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i innych rywali, jest "zabójcą", Biden powiedział: "tak uważam".

Komentarze zostały wyemitowane po tym, jak Departament Handlu USA ogłosił zaostrzenie ograniczeń eksportowych nałożonych na Rosję na początku tego miesiąca, jako karę za zatrucie Nawalnego.

Rosja zareagowała wzywając swojego wysłannika do domu; ale podkreśliła, że chce zapobiec "nieodwracalnemu pogorszeniu" stosunków USA-Rosja.

"Rosyjski ambasador w Waszyngtonie, Anatolij Antonow, został wezwany do Moskwy na konsultacje prowadzone w celu przeanalizowania tego, co należy zrobić i gdzie iść w kontekście więzi ze Stanami Zjednoczonymi" - napisało w oświadczeniu rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych .

W Waszyngtonie Departament Stanu odnotował rosyjski ruch i powiedział, że Stany Zjednoczone będą "współpracować z Rosją w sposób, który zabezpiecza amerykańskie interesy".

"Pozostajemy świadomi wyzwań, które stwarza Rosja", powiedziała zastępczyni rzeczniczka prasowego Jaliny Porter - "Nawet jak współpracujemy z Rosją, aby rozwijać interesy USA, będziemy w stanie pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszelkie jej szkodliwe działania."

Biden powiedział ABC, że miał "długą rozmowę" z Putinem po objęciu urzędu w styczniu i zna go "stosunkowo dobrze".

"Rozmowa zaczęła się, ja powiedziałem: 'Znam cię i ty znasz mnie. Jeśli ustalimy, że źle się stało, to bądź przygotowany", powiedział Biden.

Wypowiedź wyraźnie kontrastuje z konsekwentną odmową Trumpa, aby powiedzieć coś negatywnego na temat rosyjskiego prezydenta.

W 2017 roku w wywiadzie dla Fox News Trump został zapytany o to, że Putin jest "zabójcą". "Jest wielu morderców", odparł Trump - "Myślicie, że nasz kraj jest bez winy?"

Biden powiedział, że pomimo jego opinii o rosyjskim przywódcy, "są miejsca, w których współpraca leży w naszym wspólnym interesie".

"Dlatego odnowiłem z nim umowę START", powiedział o traktacie nuklearnym. "Stało się to, w przeważającej mierze w interesie ludzkości, bo zmniejszamy perspektywę wojny jądrowej."


Rozwinięcie tego tematu jest w dalszym ciągu artykułu Newsmax@News.

"Poznaj drugą stronę -

W wywiadzie dla ABC News, prowadzący rozmowę George Stephanopoulos, przypomniał Bidenowi, że kiedyś powiedział Putinowi, że "nie ma duszy".

"Powiedziałem mu to, tak!... A jego odpowiedź brzmiała: "Rozumiemy się nawzajem", potwierdził Biden.

Biden powiedział, że nauczył się mieć do czynienia z "wielką liczbą" światowych przywódców podczas trwającej prawie pięć dekad kariery politycznej, w tym ośmiu lat jako wiceprezydent – stwierdził też, że najważniejsze jest "poznanie drugiego faceta".

Lubię to! Skomentuj110 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka