24 obserwujących
255 notek
237k odsłon
  163   0

Czarny anioł, diabeł wcielony - dlaczego Bóg stworzył diabła, adwokatów i polityków

Z Internetu
Z Internetu

„Wystrzegaj się go, bo to diabeł wcielony – omota cię w okamgnieniu i będziesz mu służył” - to jest obiegowe przekonanie... Ale „diabeł wcielony”, to też człowiek - gwałtowny, zły, przewrotny i podstępny. W Starym Testamencie występuje określenie – Szatan.

Biblia mówi, że Bóg „stworzył wszystko”... Biblijny Szatan jest przede wszystkim przeciwnikiem człowieka. Szatan był jednym z Białych Aniołów i członkiem Rady Boga, a jego obowiązkiem pozostawało oskarżanie ludzi przed Najwyższym. Był więc „oskarżycielem”. Dopiero później stał się Czarnym Aniołem - wrogiem Boga, obrońcą zła i demonicznych mocy. Jego postać zaczęto identyfikować z wężem z Księgi Rodzaju.

W Ewangeliach Nowego Testamentu Szatan występuje często i przyjmuje różne nazwy i imion - diabła, kusiciela, oskarżyciela, władcy złych duchów oraz Złego - Władcę Tego Świata. Ale Szatan, zawsze pozostaje istotą zależną od Boga. Pisma apokaliptyczne niezmiennie przepowiadają ostateczną klęskę Szatana. Szatanowi sprzeciwia się Jezus, od chwili kuszenia na pustyni, aż do śmierci na krzyżu.

Ale z Biblii nie wynika wprost, że Bóg stworzył Diabła. Bóg stworzył kogoś, kto później sam stał się Diabłem...Tak samo jak wszystkie inne rozumne stworzenia Boże, ten anioł również miał możliwość wyboru między dobrem a złem. Uczynił siebie Szatanem; to znaczy stał się „przeciwnikiem” - gdy wystąpił przeciw Bogu i namówił do buntu pierwszą parę ludzką (Księga Rodzaju 3:1-5).

Nowy Testament przyjmuje bardzo wyraźny podział pomiędzy dobrem i złem, zastępy Szatana reprezentują siły zła we wszechświecie. W czasach Jezusa mówiono nawet o królestwie Szatana, podczas gdy Chrystus miał ustanowić królestwo Boga.

Pisane małą literą słowo „szatan” jest na ogół rozumiane jako określenie każdego upadłego anioła (diabła lub demona), a nie tylko ich najwyższego rangą szefa. Poza tym ten termin tłumaczy się czasem jako symbol zła.

Wielu badaczy Pisma Świętego różnych wyznań nadal stawia sobie pytanie - dlaczego Bóg miałby stworzyć złego diabła i przeciwnika”, aby zepsuć swoje dobre stworzenie?

W rzeczywistości Biblia odnotowuje, że Bóg faktycznie stworzył potężną, inteligentną i piękną anielską istotę - najważniejszą wśród wszystkich aniołów, zwaną Lucyferem (co oznacza „Lśniący”) - i że na początku Lucyfer był dobry. Ale Lucyfer miał również wolną wolę, dzięki której mógł swobodnie wybierać. W księdze Izajasza (14:12-14) jest opisany wybór który mu zaproponował sam Bóg.

Lucifer – The Shining One”; Lucyfer – lśniący, błyszczący; ale też inteligentny i oślizgły... Jak wąż – nie poczciwy zaskroniec; może beznoga jaszczurka - padalec, ale najczęściej grzechotnik lub kobra.

Lucyfer, podobnie jak Adam - miał wybór. Mógł zaakceptować, że Bóg jest też jego Bogiem lub mógł zdecydować, że będzie bogiem dla samego siebie. Lucyfer postanowił przeciwstawić się Bogu i ogłosił się „Najwyższym”. Fragment z Ezechiela podaje opis upadku Lucyfera:

Wygnałem cię w hańbie z góry Boga. Wypędziłem cię z powodu całego twojego piękna. Twoja mądrość została zepsuta przez twoje zamiłowanie do wspaniałości. Więc rzuciłem cię na ziemię.” (Ezechiel 28:13-17)... Wtedy Lucyfer stał się człowiekiem i między ludźmi na zawsze pozostał.

Piękno, mądrość i potęga Lucyfera – wszystkie dobre rzeczy stworzone w nim przez Boga – doprowadziły go do arogancji i bezdennej dumy. Ta duma doprowadziła go do buntu i upadku, ale nigdy nie stracił (a tym samym nadal zachowuje) żadnej ze swoich mocy i cech.

Prowadził kosmiczny bunt przeciwko swojemu Stwórcy, aby zobaczyć, kto będzie Bogiem. Jego strategia polegała na zwerbowaniu ludzkości do przyłączenia się do niego – poprzez kuszenie ich, aby ulegli temu samemu wyborowi, którego dokonał – aby kochali siebie, stali się niezależni od Boga i Jemu przeciwstawili się.

Tak więc Bóg nie stworzył „złego diabła”, ale stworzył potężną i inteligentną istotę anielską, która poprzez swoją pychę poprowadziła bunt przeciwko Bogu – i czyniąc to, została zepsuta zachowując jednocześnie swój pierwotny blask.

Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu może dlatego że był inteligentny...Ważnym aspektem bycia „inteligentnym” jest wiedzieć, czy możesz pokonać potencjalnego przeciwnika. Lucyfer mógł mieć (i nadal ma) moc, ale niewystarczającą do udanego buntu przeciwko Jego Stwórcy.

Ale „inteligentny” anioł rozpoznałby swoje ograniczenia przeciwstawione Wszechwiedzy i Wszechmocy razem wzięte – mimo tego swojego buntu nie powstrzymał. Można by zapytać - dlaczego?... Lucyfer mógł dojść do wniosku, że Bóg jest Jego wszechmocnym Stwórcą tylko przez wiarę. Od momentu stworzenia wiedział że sam istnieje i był samoświadomy że jest też inna Istota, która twierdzi, że stworzyła jego i cały kosmos.

Ale Lucyfer zaczął wątpić że to twierdzenie jest prawdziwe. Być może spekulował, że „stwórca” pojawił się wcześniej na scenie, był potężniejszy i bardziej kompetentny niż na prawdę był; ale – czy taka była prawda?... Lucyfer w swojej dumie postanowił zwątpić w Słowo Boże i uwierzyć w wizję, która zrodziła się w jego umyśle. Uwierzył, że zarówno on, jak i Bóg oraz inni aniołowie, „pojawili się” w odwiecznym, ale wątpliwym istnieniu.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale