27 obserwujących
334 notki
301k odsłon
  187   0

Thanksgiving 2022 w USA wyjątkowo drogi – indyków z Turcji brak

Z Internetu
Z Internetu
Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Ameryce co roku, w czwarty czwartek listopada. Świąteczny obiad jest zwykle bardzo uroczysty i pełen tradycyjnych potraw, ale nie może zabraknąć pieczonego indyka. Indyk jest symbolem Thanksgiving Day. W tym roku, ze względu na inflację i recesję, dziękczynny obiad będzie droższy niż kiedykolwiek.

Thanksgiving Day - Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Ameryce co roku, w czwarty czwartek listopada.

Thanksgiving has been held on the fourth Thursday in November since 1941, which means that the actual date of the holiday shifts each year. The earliest date that Thanksgiving can occur on is November 22; the latest, November 28.”

Dla Amerykanów dzień ten oznacza jednocześnie początek sezonu bożonarodzeniowego. Tradycyjnie tego dnia wszyscy obywatele, niezależnie od wyznania, pochodzenia i koloru skóry spotykają się w gronie rodziny i przyjaciół, aby wspólnie biesiadować…w oczywisty sposób w centrum zainteresowania jest jedzenie i picie...

Obiad jest zwykle bardzo uroczysty i pełen tradycyjnych potraw… Na stole musi być pieczony indyk z cranberry souce… Bo indyk to symbol Thanksgiving Day; może być wiele innych dań, ale indyk być musi.

 Mieszkańcy stroją domy bukietami jesiennych kwiatów i traw; przygotowuje się ozdobne, wiklinowe kosze z owocami i warzywami... W sklepach i centrach handlowych jest wiele okolicznościowych kolorowych dekoracji i gadżetów, przeważnie w złoto-jesiennym i jasno-brązowym jesiennym odcieniu.

Nie ma zgodności co do daty i miejsca pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia w Ameryce. Wbrew naukowym dowodom, tradycyjnie uważa się że pierwszy Dzień Dziękczynienia był obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku... W rzeczywistości, pierwsze udokumentowane uroczystości z okazji tego, co obecnie nazywa się Thanksgiving Day, odbyły się znacznie wcześniej bo w 1565 roku w miejscu, które dziś nosi nazwę St. Augustine na Florydzie i jest najstarszą osadą białych kolonistów w Ameryce.

Thanksgiving Day ma w Ameryce swoją historię… Tradycję Święta Dziękczynienia, praktykowaną w różnych terminach zależnie od Stanu, usankcjonował dopiero pierwszy prezydent USA George Washington a oficjalnym świętem państwowym uczynił je w 1863 r. prezydent Abraham Lincoln.

Obecny rok 2022 jest pod wieloma względami wyjątkowy, więc obchody Thanksgiving Day pozostają pod przemożnym wpływem wyjątkowych politycznych i ekonomicznych okoliczności… Osłabienie restrykcyjnych koronawirusowych ograniczeń zderzyło się w tym roku z rosnącą inflacją i ekonomicznym kryzysem.

Aby spotkać się ze swoimi bliskimi, miliony Amerykanów podróżują drogą lądową i lotniczą, najwięcej w środę, na Święto Dziękczynienia w tradycyjnie najbardziej ruchliwym dniu podróży w roku, w okresie który ma być najbardziej ruchliwym sezonem podróży od 2019 roku ... Tradycja została poważnie nadwyrężona w latach 2020 i 2021 na skutek pandemii wirusa COVID 19. Oczekuje się, że w związku z Thanksgiving będzie podróżować ponad 54 miliony ludzi.

American Automobile Association (AAA) przewiduje 1,5% wzrost podróżujących w ciągu 5 dni poprzedzających tegoroczny Thanksgiving Day, co stanowi 98% ilości podróży w latach przed-pandemicznych... oznacza to też, że w Święto Dziękczynienia do miejsc docelowych dotrze samochodem ponad 49 milionów ludzi.

Według Patricka De Haana, szefa analizy cen ropy naftowej w GasBuddy, ceny benzyny (gasoline) są nadal średnio wyższe niż w zeszłym roku o tej porze,

Wg. najnowszych badań konsumenckich średnia krajowa wynosi obecnie nieco poniżej $3,59 za galon... W ostatnim okresie ceny wzrosły o 17 centów w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale przed Świętem Dziękczynienia spadły o 15 centów za galon; kilka stanów odnotowało spadki przekraczające 20 centów za galon. Jest to dość duży spadek, ale ogólnie rzecz biorąc, obecne Święto Dziękczynienia jest nadal droższe w porównaniu do cen w poprzednich latach.

“Florida gas prices have held steady at $2.03 per gallon for the past week. The state average is 3 cents less than a week ago, and 41 cents less than this time last year.”…

W naszej okolicy można zatankować Regular Unlead 88 za $ 1,98 za galon…. Średnia cena w Teksasie wynosi $2,95; na Alasce $4, 50; ale w Kalifornii już $5,15; a na Hawajach $5,13 za galon.

Prognozy pogody przewidują że większość stanów USA powinna mieć to święto dość spokojne, ale podróżni na Wschodnim Wybrzeżu mogą doświadczyć złej pogody podczas powrotu do domu po długim weekendzie.

Federalna Administracja Lotnictwa USA spodziewa się, że dzisiejsza środa będzie najbardziej ruchliwym dniem podróży pod względem liczby pasażerów, z zaplanowanymi 45 000 lotami w całym kraju.

Ceny biletów lotniczych w tym roku znacznie wzrosły. Stawki za pokoje hotelowe i wynajem samochodów w miejscach docelowych też wzrosły; odpowiednio o 12% i 46% w stosunku do poziomu w 2019 r.

Według nowego badania Instacart przeprowadzonego przez The Harris Poll i udostępnionego mediom, prawie 67% Amerykanów, którzy planują gościć lub uczestniczyć w Święcie Dziękczynienia, zgłosiło obawy dotyczące rosnących kosztów żywności.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale