E.B E.B
98
BLOG

Karol Nawrocki w Strachocinie i Rzeszowie - 8.05.2025

E.B E.B Polityka Obserwuj notkę 38

Dzisiaj, w historycznym dniu wyboru nowego papieża, Karol Nawrocki był w  Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, gdzie  podpisał umowę ramową z ponad dwudziestoma organizacjami skupionymi w ramach inicjatywy Katolicy z Karolem Nawrockim (KzKN). W swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska jako wspólnota narodowa z ponad tysiącletnią historią, ma korzenie chrześcijańskie. Przekonywał, że we współczesnym świecie jest miejsce dla wartości chrześcijańskie.

Podkreślił, że chrześcijanie mają prawo mówić o Polsce, w której krzyż będzie „częścią naszej narodowej wspólnoty”. „Mamy swoje marzenia o Polsce, która nie zapomina, czym była przez ponad tysiąc lat i czym chce pozostać na kolejne tysiąc lat. A Polska musi pozostać Polską”.

Wartości chrześcijańskie stały się fundamentem naszej ojczyzny. Stały się też fundamentem wspólnej Unii Europejskiej, a Unia Europejska dziś o tym zapomina. Dlatego trzeba o tym przypomnieć” .

Dziękując przedstawicielom organizacji, które podpisały z nim umowę programową zaznaczył, że jest to element budowania wspólnoty na wartościach chrześcijańskich. „To i piękne, i odważne” – stwierdzi.

 Dziękował również Kościołowi katolickiemu, który, jak przypomniał, w czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej był miejscem, gdzie „kumulowały się społeczne wysiłki do tego, aby Polska była wolna i niepodległa”.

„I to także musimy widzieć w przyszłych decyzjach prezydenta RP. Chciałbym razem z wami, moi bracia w wierze, wejść do Polski, która pozostanie Polską, w której jest miejsce na to, co najpiękniejsze i co buduje lepszy świat oparty na wartościach chrześcijańskich” .

 „Nowoczesność nie wymaga od nas oderwania się od korzeni i od wartości, które są dla nas ważne” – stwierdził.

W tym kontekście przypomniał, że kilka dni wcześniej był w Białym Domu na uroczystości poświęconej wolności religijnej.

„Pan prezydent Donald Trump odwoływał się do wartości judeo-chrześcijańskich, ważnych dla Stanów Zjednoczonych.

"Tak, potrzebujemy wolności wyznania, wolności do tego, aby być tak, jak święty Andrzej Bobola i nasz święty papież Jan Paweł II, w dialogu z tymi, którzy myślą inaczej i którzy wierzą inaczej. Bo taka jest nasza wiara, jest wiarą ekumenii, otwartości, miłości i miłosierdzia” .

To deklaracja Karola Nawrockiego przywiązania do wartości chrześcijańskich, które zbudowały naszą cywilizację.

https://www.facebook.com/photo?fbid=122129962976638359&set=pcb.122129963186638359

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/karol-nawrocki-z-organizacjami-katolickimi/


Spotkanie w Rzeszowie:

Karol Nawrocki rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia znaczenia Podkarpacia w polskiej tożsamości. „Idziemy po zwycięstwo, drodzy państwo, tu jest Polska, piękny Rzeszów, piękne Podkarpacie” – mówił, podkreślając, że energia i nadzieja płynąca z tego regionu są nie do zatrzymania. Zapewnił, że 18 maja Polacy udowodnią, iż „warto być Polakiem”.

Nawrocki mocno akcentował przywiązanie do wartości chrześcijańskich. Tego dnia, jak podkreślał, podpisał porozumienie z ponad 20 fundacjami i stowarzyszeniami katolickimi, które popierają jego kandydaturę. „Polska pozostanie jednym z centrów życia chrześcijańskiego, bo te wartości są dla nas bardzo ważne” – deklarował. Zapewniał, że nie pozwoli „zabrać krzyża, który jest symbolem wartości chrześcijańskich, ale też symbolem zwycięstwa dobra nad złem, symbolem miłosierdzia i wyciągniętej ręki”.

Dużą część przemówienia poświęcił relacjom polsko-niemieckim i sprawie reparacji wojennych. Odniósł się krytycznie do słów premiera Donalda Tuska, który  „po raz kolejny pokłonił się przed kanclerzem Niemiec i powiedział, że kwestia reparacji od Niemiec jest załatwiona”. 

„Nie jest załatwiona. Premier Donald Tusk nie będzie wypowiadał się w imieniu tych, których spalono, których zamordowano... Nie będzie się wypowiadał w imieniu moim ani państwa”.

Nawrocki wyliczał, że Polsce należy się 6 bilionów 200 miliardów złotych reparacji, co porównywał do wartości 3 tysięcy Stadionów Narodowych lub wypłaty programu 800+ przez 120 lat. Zapowiedział, że jako prezydent „wprowadzi na salony europejskie i światowe konieczność wypłacenia reparacji przez Niemców państwu polskiemu”.

Podkreślał również, że proces reparacji leży także w interesie Niemiec, które – jego zdaniem – nie mogą przewodzić Unii Europejskiej, dopóki nie rozliczą się ze zbrodni wojennych na Polsce. „Wiemy wszyscy, że Niemcy dzisiaj wchodzą w rolę wzorowego winowajcy, mówiąc: tak, przyznajemy się, ale za tym nie idą żadne czyny” – mówił.

Apelował o odrzucenie „postkolonialnego, postsowieckiego myślenia”, zgodnie z którym Polska miałaby być „gospodarstwem pomocniczym dla Ukrainy” czy „kłaniać się państwu niemieckiemu”.

„Tu jest Polska, tu jest wolny, suwerenny, niepodległy naród, który chce mówić swoim głosem i na wschodzie, i na zachodzie” – podkreślał .  

Wyraził uznanie dla dynamicznego rozwoju Podkarpacia w ostatnich ośmiu latach, wymieniając inwestycje infrastrukturalne oraz obecność Wojsk Obrony Terytorialnej. Skrytykował jednak politykę obecnych władz, które – jego zdaniem – odbierają regionowi szanse rozwoju ze względów politycznych. „Nie może być tak, że ze względów partyjnych odbiera się możliwość rozwoju województwu podkarpackiemu. To jest niegodziwe” – mówił.

Zapewnił, że nie będzie składał nierealnych obietnic, jak „nowe centralne okręgi przemysłowe”, ale zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i zrównoważony rozwój regionu. „Jest jedna Polska i ma swoje granice – i nie jest to linia Wisły” – podkreślił, odnosząc się do historycznych sporów o obronę wschodnich terenów kraju.

Na zakończenie Nawrocki apelował o mobilizację w ostatnich dniach przed pierwszą turą wyborów. Ostrzegał, że zwycięstwo jego kontrkandydatów oznaczałoby „koniec Polski, jaką znamy” i początek „rewolucji ideologicznej oraz zniszczenia zdobyczy socjalnych”.

„Nas nic już nie zatrzyma, a mnie nic nie złamie. Niesie mnie wasza nadzieja, wasza energia, idziemy do zwycięstwa!” – zakończył, wywołując entuzjazm zgromadzonych.

Karol Nawrocki stawia na silną tożsamość narodową, wsparcie dla regionów, politykę społeczną i zdecydowane stanowisko wobec Niemiec i Unii Europejskiej. Jego przemówienie było jednocześnie apelem o jedność i mobilizację przed decydującym momentem kampanii.

https://www.halorzeszow.pl/artykul/13854,karol-nawrocki-w-rzeszowie-idziemy-po-zwyciestwo


E.B
O mnie E.B

Konstytucja RP  Art.14 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (38)

Inne tematy w dziale Polityka