!
1 obserwujący
46 notek
7708 odsłon
169 odsłon

Okupacja niemiecka we Francji w oczach J.M. Le Pena

Wykop Skomentuj3

Francuski polityk Jean-Marie Le Pen powiedział w 2005r :

"En France du moins, l'Occupation allemande n'a pas été particulièrement inhumaine, même s'il y eut des bavures, inévitables dans un pays de 550 000 kilomètres carrés".  

Czyli

„We Francji przynajmniej, okupacja niemiecka nie była szczególnie nieludzka, nawet jeśli zdarzały się wybryki (wyskoki) nieuniknione w kraju o powierzchni 550 000 kilometrów kwadratowych”.

Francuski sąd uznał to twierdzenie za negowanie zbrodni przeciw ludzkości i skazał znanego i z prowokacji polityka na 10 tys. Euro grzywny i 3 miesiące więzienia w zawieszeniu. W 2012 wyrok ten uległ kasacji ale następnie został jednak zatwierdzony. Jean-Marie Le Pen odwołał się do Europejskiego Sądu Praw Człowieka (CEDH) który w 2016 r oddalił jego skargę uznając, że skazujący go za « rehabilitowanie organizacji kryminalnej » francuski wyrok nie był bynajmniej dysproporcjonalny.

Nie mam zamiaru tego komentować, oceniać czy szukać porównań. Przypmnę tylko mało znany, zapomniany a pikantny w tym kontekscie fakt, że we Francji, kilka lat po wojnie, w jednej z demonstracji przeciw ograniczeniom systemu kartkowego widziano transparent « Dajcie nam więcej masła albo niech wrócą Niemcy » ! 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale