!
1 obserwujący
44 notki
7136 odsłon
242 odsłony

Podsłuchane w Amsterdamie

Wykop Skomentuj2

Stałem w tamtejszym muzeum przed słynnym portretem Rembranta przedstawiającym mężczyznę w wschodnio-europejskim, orientalnym czy żydowskim stroju gdy nagle usłyszałem wypowiedziane po francusku przez jakąś kobietę pytanie : « Czy Rembrant był Żydem ? » Jej towarzysz – chcąc pewnie błysnąć, jej zaimponować - odparł : « Zapytamy o to odpowiednie władze ». 

Zdębiałem, zamurowało mnie. Chwila była istotnie niezwykła. Czegoś takiego na zachodzie, w przestrzeni publicznej na ogół się nie słyszy. Oni są na to zbyt dobrze wyczuleni, wyszkoleni by sami przypominać okres okupacji w czasie której np Francuzi wysłali w latach 1940-1944 ok 3 MILIONÓW DENUNCJACJI ŻYDÓW do władz niemieckich i może nawet 2 MILIONY do swych własnych, francuskich… (tak przynajmniej twierdzi np portal : 

https://www.cairn.info/revue-vingtieme-siecle-revue-d-histoire-2007-4-page-137.htm#

).

Świetnie też rozumieją, że nawiązywanie do tych strasznych czasów i wydarzeń bez wyraźnego opowiedzenia się po właściwej stronie (jak i w ogóle nie przestrzeganie elementarnych zasad « poprawności politycznej ») może mieć bardzo niemiłe konsekwencje… Ta para najwyraźniej zapomniała się za granicą…

Niektórzy twierdzą, że ta olbrzymia liczba denuncjacji to spadek po rewolucji francuskiej która ten proceder bardzo rozpowszechniła. Czyż na banknotach rewolucyjnych tzw asygnatach nie ma obietnicy :

« La Nation récompense le dénonciateur » tj. »Naród wynagradza denoncjatorów » ?

( patrz np;

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Assignat_de_15_sols.jpg?uselang=fr

).

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo