CelinskaIlona CelinskaIlona
85
BLOG

Nie licz na ZUS, oszczędzaj na emeryturę!

CelinskaIlona CelinskaIlona Gospodarka Obserwuj notkę 1



Emerytura nadejdzie szybciej niż nam się wydaje. Tymczasem jak się okazuje, w zdecydowanej większości przypadków jej wysokość pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Na ogół nie przekracza ona 20 – 40% ostatniej pensji. Co więcej, większość emerytów otrzymuje jedynie emeryturę minimalną. Co zrobić, aby już po zakończeniu pracy zawodowej żyć na przyzwoitym poziomie? Najlepiej oszczędzać. Do wyboru mamy różne instrumenty, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.



Jak oszczędzać na emeryturę?


Chcąc odkładać pieniądze na czas po zakończeniu aktywności zawodowej, do wyboru mamy:

-Indywidualne Konto Emerytalne;

-Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Co ważne, każdy z nas może posiadać wyłącznie po jednym koncie emerytalnym z dwóch wymienionych. Plusem tych form oszczędzania jest możliwość uniknięcia podatku Belki, do dla wielu osób ma naprawdę ogromne znaczenie.


Rodzaje rachunków


Zgodnie z ustawą w naszym kraju prowadzonych może być pięć typów rachunków IKE i IKZE. I tak dopuszczalne są ich następujące formy:

-lokata długoterminowa;

-rachunek do inwestowania w fundusze inwestycyjne;

-rachunek maklerski;

-inwestycyjna polisa na życie;

-rachunek w dobrowolnym funduszu emerytalnym.


Czym się różni IKE od IKZE?


Najważniejsza różnica dotyczy kwestii podatkowych. Pieniądze, które wpłacamy do IKZE są zwolnione z podatku od osób fizycznych. W efekcie możemy odliczyć je od podatku, wykazując je w składanym co roku zeznaniu podatkowym. Wystarczy wypełnić specjalny załącznik PIT/O. Kwota, którą wykażemy pomniejszy dochód do opodatkowania. W konsekwencji zapłacimy mniejszy podatek do Skarbu Państwa. Co jednak ważne, w momencie wypłaty pieniędzy zostanie odprowadzony zryczałtowany podatek dochodowy. Ile on wynosi? Aż 10% od kwoty, która została wypłacona. Oznacza to, że im więcej pieniędzy wypłacimy, tym większy podatek zostanie odprowadzony. Podsumowując, IKZE to nie tylko możliwość odroczenia płacenia podatku, ale również zmniejszenia jego stawki aż do 10%. Różnice dotyczą również limitu wpłat, jakie można rocznie dokonać na konta. I tak w przypadku IKE w ciągu roku możemy wpłacić maksymalnie ok. 11877 złotych. Jeśli zdecydujemy się na IKZE, rocznie możemy odłożyć wyłącznie ok 4750,80 złotych. Co ważne, wysokość limitów ustalana jest każdego roku. Od czego są one uzależnione? Od wysokości przeciętnego wynagrodzenia jakie jest prognozowane na dany rok.


Oszczędzanie na emeryturę to bez wątpienia doskonały sposób na to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe już po zakończeniu pracy zawodowej. Na szczęście dzisiaj zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej osób.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka