Na ulicach miast coraz więcej ludzi biega. Jogging, bo o nim mowa jest to forma wolnego biegu, truchtu o prędkości do 9 kilometrów na godzinę. Biegają młodsi i starsi, kobiety w ciąży, zawodowi sportowcy i leniwcy, którzy na oko nie ruszają się sprzed telewizora. Ekstremiści biegają w takich rajdach jak „Bieg rzeźnika”. Bieganie czyni nas bardziej odpornymi psychicznie, daje nam poczucie siły w związku z przełamywaniem swoich ograniczeń. Może być znakomitym panaceum na choroby cywilizacyjne.
W tegorocznej majowej akcji „Polska biega” udział wzięło ponad 100 tysięcy osób. Na stronie opisującej biegi związane z tym projektem można przeczytać iż w podwarszawskim Wyszkowie, który zamieszkuje 27 tysięcy osób, biegło 1263, czyli prawie 10% lokalnej społeczności. Piękny wynik. Początek biegania nigdy nie jest przyjemny, ale po kilku tygodniach człowiek nie jest w stanie przestać biegać.
Powracając więc do bolesnych początków. Kluczową sprawą są buty, choć w zasadzie najnowsze trendy mówią o bieganiu na bosaka lub w butach w formie stopy (patrz five fingers firmy vibram). Stopy są bardzo umięśnioną częścią ciała, są tam setki mięśni krótkich i długich powiązanych na przykład z łydkami. Buty, zwłaszcza te z rozbudowaną amortyzacją zmienia naturalną mechanikę i dynamikę pracy stopy. Powinny maksymalnie chronić je przed uszkodzeniami i dawać wygodę biegania.
Początkowo bolą biegaczy mięśnie łydki, mięśnie stopy, uda. Niewysportowany człowiek ma problem z zadyszką. Dla tego warto rozpoczynać bieganie w oparciu o to co o nim wiemy .Trzeba wiedzieć że ciało człowieka składa się z łańcuchów mięśniowych, w których mięśnie pracują w sposób skoordynowany. Zatem ważne są nie tylko mięśnie które bezpośrednio uczestniczą w bieganiu. Przed każdym biegiem powinniśmy zatem stosować gimnastykę powiązaną z rozciąganiem. Ćwiczenia przed biegiem powinny mieć charakter dynamiczny, przygotowujący mięśnie do wysiłku. Te po biegu zaś statyczny, których celem jest rozciągnięcie zmęczonych i skurczonych po wysiłku mięśni (pozycje rozciągające powinny trwać co najmniej 30 sekund, ponieważ dopiero po tym czasie mięsień zmienia swój kształt).
Ludziom z dużą nadwagą lub fatalnej kondycji lekarze przed rozpoczęciem biegów sugerują zgubienie trochę wagi i zwiększenie kondycji, poprzez jazdę na rowerze lub prostą gimnastykę. Zaczynamy ostrożnie, na przykład pięć minut chodu zamieniamy na minutę wolnego biegu. Początkowo technika może być mniej lub bardziej intuicyjna. Przy dłuższym i cięższym biegu winniśmy stosować normalne zasady biegu treningowego. Każdy powinien uprawiać jakiś sport, jednym z najwspanialszych z nich jest bieganie. Jesteśmy do niego wręcz stworzeni np. poprzez termoregulację organizmu. Bieganie można też traktować jako biomechaniczne wyzwanie dla organizmu. A zatem, do biegu, gotowi... START!
ekurjerwarszawski.pl Wydarzenia, imprezy, nieznana historia miasta, opinie, satyra obrazkowa - wszystko o Warszawie!
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura