maciej.rogala maciej.rogala
376
BLOG

Najważniejsze wydarzenie w 2014 roku - dla inwestorów

maciej.rogala maciej.rogala Gospodarka Obserwuj notkę 3

 Najważniejszym wydarzeniem w bieżącym roku jest, w mojej bardzo subiektywnej opinii, danie nam wyboru: czy całość składek na I i II filar odprowadzać do ZUS czy też niewielką ich część, stanowiącą 3,92% wynagrodzenia, odprowadzać także do OFE.

Jaką podejmiemy decyzję? Zapewne większość z nas nie podejmie żadnej - co będzie oznaczało rezygnację z odprowadzania składek do OFE.  
Ale już to - jaka to będzie większość: czy 90% czy może 54%, to myślę w dużej mierze będzie zależało od rentowności funduszy w momencie podejmowania przez nas wyboru. 
I z tą naszą decyzją, jej zależnością od rentowności OFE, wiąże się właśnie najwięcej atrakcji w 2014 roku.
Warto wiedzieć, że na początku lutego, otwarte fundusze emerytalne przekażą cały portfel obligacji do ZUS, następnie zostanie on umorzony a nam zapisany odpowiedni udział na subkoncie ZUS w II filarze.  
Po tej operacji OFE staną się de facto funduszami akcyjnymi – z mininalnym zaangażowaniem w akcjach na poziomie 75% aktywów!
Ta operacja niesie dla rynku co najmniej dwie konsekwencje. Po pierwsze ewentualne wzrosty na giełdzie przed tą operacją są bardzo niekorzystne dla OFE – ponieważ jedynie w 35-40% będą wpływały na wycenę jednostek uczestnictwa w funduszach a, dodatkowo, „ograniczają przestrzeń” do wzrostów w późniejszym czasie – kluczowym dla zarządzających OFE.   No i po drugie, od momentu gdy OFE staną się funduszami akcyjnymi ewentualne spadki na giełdzie będą skrajnie niekorzystne dla funduszy, a wzrosty odwrotnie. 
Każdy procent wzrostu na giełdzie będzie oznaczał około 0,75% wzrostu wyceny jednostek uczestnictwa OFE - począwszy od lutego bieżącego roku, i oczywiście ruch w drugą stronę - odpowiednią stratę. 
Ponad 12 milionów aktywnych członków OFE będzie się przyglądać do 31 lipca wynikom funduszy emerytalnych – na to liczą zarządzający OFE. W mojej opinii jest to wydarzenie na miarę początków naszej giełdy, wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Czy rzeczywiście?  Zobaczymy.
 
wpis pochodzi ze strony www.unionklub.pl
 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka