elig elig
382
BLOG

Azjatycki wyścig kosmiczny

elig elig Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

  Najciekawszą wiadomością jaką przeczytałam wczoraj, była ta o awarii indyjskiego satelity z ktorym utracono łaczność.  Interesujące było to, ze satelita ten krążył wokół Księżyca już od ponad miesiąca i wysłał sondę na jego powierzchnię, aby poszukiwała tam helu 3 .  Nawet, jeśli trudności techniczne spowodują skrócenie hinduskiej misji kosmicznej, to i tak świadczy ona o ogromnym postępie osiągniętym ostatnio przez Indie w dziedzinie badań Kosmosu.

  Z drugiej stronu Chiny rozwijają z powodzeniem swój własny program załogowych lotów kosmicznych /t.zw. tajkonauci/.  Planują oni też, w dającej się przewidzieć przyszłości wysłanie załogowej misji na Księzyc.

  Wygląda więc na to, że właśnie ruszył chińsko-indyjski wyścig w przestrzeni kosmicznej, analogiczny do amerykańsko-rosyjskiego w latach 60-tych i 70-tych XX w.   W tym samym czasie W USA, Europie oraz Rosji w dziedzinie badań Kosmosu panuje stagnacja, a nawet regres /nie dotyczy to tylko wysyłania bezzałogowych sond na inne planety n.p. na Marsa/. Wahadłowce są przestarzałe i się rozlatują /co gorsza, nie ma dla nich alternatywy/, budowa orbitalnej stacji kosmicznej wlecze się w nieskończoność i nie jest jasne, do czego właściwie ma ona służyć, a Francuzi wystrzeliwują wciąz te same rakiety Ariane.

  Patrząc na szybkie postępy, jakie robią Chiny oraz Indie, nabieram pewności, ze to one właśnie za 10-15 lat będą przodować w badaniach Kosmosu.  W młodości czytałam wiele książek science-fiction, w których starano się przewidzieć dalszy rozwój lotow kosmicznych.  Trzeba powiedzieć, że w żadnej z nich nie przewidziano jednak sytuacji, w której to Chińczycy i Hindusi będą zdobywcami Kosmosu, a Amerykanie, Europejczycy i Rosjanie będą mogli tylko się temu przyglądać.

elig
O mnie elig

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie