95 obserwujących
3518 notek
1998k odsłon
  260   2

O "algorytmach" i "sztucznej inteligencji" w korporacjach

   Wczoraj [31.08.2022] obejrzałam w Planete+ film dokumentalny "Clickworkers - wyzysk nowej generacji". Zrobił on na mnie wielkie wrażenie i zmienił moje wyobrażenia o cyfrowym świecie. Żyłam bowiem w przeświadczeniu, że w takim np. Facebooku czy Google rządzą nowoczesne algorytmy i sztuczna inteligencja, stanowiące cuda cyfrowej techniki. Film ten pokazał prawdę o metodach działania wielkich korporacji [nie tylko społecznościowych]. W rzeczywistości tzw. moderacja tekstów opiera się na pracy dziesiątek tysięcy źle płatnych pracowników, rekrutowanych na całym świecie.

  Występowali m.in. - pani z Madagaskaru, która za pracę przy komputerze 6 dni w tygodniu po 8 godzin zarabiała ok. 300 euro miesięcznie oraz Irlandczyk, który wytoczył proces Facebookowi za szkody psychiczne. Mówił on, że początkowo otrzymywał do moderacji pornografię, głównie zdjęcia nagich kobiet. Bawiło go to nawet, choć było nieco nudne. Potem jednak przysyłano mu filmy z egzekucji oraz innych okrucieństw. To właśnie zniszczyło jego psychikę. Trzeba dodać, ze praca odbywa się na akord, a pracownicy są stale inwigilowani. Normy ustalane są tak, by nie można ich ł wykonać i otrzymać pełnego wynagrodzenia. Jedna z pań twierdziła, że musiałaby oceniacć1,4 tekstu na minutę. Pracowników obowiązuje tajemnica i to dożywotnio. Nie mają prawa zdradzić nikomu - co dzieje się w firmie.

  Rekrutacją owych clickworkerów nie zajmuje się bezpośrednio Facebook, czy Google. Mają od tego podwykonawców. Rzecz nie dotyczy tylko mediów społecznościowych. Podobne problemy zgłaszają tez pracownicy Ubera czy Amazona. Francuski film prezentowany przez Planete+ pochodzi z roku 2020 i uzyskał tytuł najlepszego dokumentu roku 2020. Niestety jest on nadal aktualny.

  Znalazłam w sieci artykuł z 2019 roku, zaktualizowany w 2021 pod tytułem "Are Clickworkers the Modern-Day Slaves? {TUTAJ(link is external)}.

  Stacja Planete+ powtórzy film "Clickworkars -wyzysk nowej generacji" w dniu 6 września o godzinie 20:00. Można go też znaleźć w sieci na portalu Vider.info {TUTAJ(link is external)}.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie