Program „Czyste Powietrze”. Rusza nabór wniosków według nowych zasad

Dzięki programowi "Czyste powietrze" można otrzymać dofinansowanie na zakup kolektorów słonecznych.
Dzięki programowi "Czyste powietrze" można otrzymać dofinansowanie na zakup kolektorów słonecznych.

Rusza nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze”, w którym można otrzymać dofinansowanie np. na wymianę pieca, ocieplenie domu czy zakup kolektorów słonecznych.

- Wypracowaliśmy uproszczenia w "Czystym Powietrzu", które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce - wyjaśnił Pełnomocnik Premiera ds. programu "Czyste Powietrze" i prezes NFOSiGW Piotr Woźny. 

Czas pandemii koronawirusa NFOŚiGW wykorzystał na testowanie - wraz z wojewódzkimi funduszami, bankami i alarmami smogowymi - nowego formularza wniosku do "Czystego Powietrza". Efektem prowadzonych prac i konsultacji było nie tylko wprowadzenie uwag do wzoru wniosku, ale również zmiana programu, przewidująca możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji.

W pierwszym etapie na rządowym portalu gov.pl zainteresowani znajdą podstronę, a na niej linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie - z końcem maja - planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl. 


Dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"

Zgodnie z nowymi zapisami w programie "Czyste Powietrze", beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł, jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła - wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br., a zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.


Wsparcie najuboższych

Reforma programu zakłada także pomoc gmin w dystrybucji środków poprzez wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Projekt ustawy przewidującej tego typu rozwiązanie wpłynął do zaopiniowania do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu – czytamy na stronie NFOŚiGW.

- Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe) – podaje NFOŚiGW.

Nowy partner strategiczny programu

Wraz z uruchomieniem naboru, w realizację programu włączony zostanie nowy partner strategiczny - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. - Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie w „Czystym Powietrzu” – wyjaśnia NFOŚiGW. 

Z danych PGNiG wynika bowiem, że obecnie około 400 tys. gospodarstw domowych korzysta z sieci gazowej tylko dla potrzeb przygotowywania posiłków, a nie ogrzewania. - To powoduje, że NFOŚiGW i PGNiG są dla siebie naturalnymi partnerami we wdrażaniu programu „Czyste Powietrze” i będą wspólnie działać na rzecz wymiany przestarzałych kopciuchów zainstalowanych w wielu z tych domów – dodano.


Włączenie sektora bankowego i szkolenia 

W kwietniu NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które pozwolić ma beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu. - Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów – podano.

Ponadto przygotowywany jest cykl bezpłatnych e-szkoleń pn. #AkademiaCzystegoPowietrza. Szkolenia te realizowane będą we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Ich celem ma prócz informowania o programie także podnoszenie kwalifikacji zawodowych firm remontowo-budowlanych, instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów w celu sprawniejszej modernizacji energetycznej domów w ramach rządowych programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Pierwszą odsłonę Akademii przewidziano jeszcze w maju. O szczegółach NFOŚiGW niebawem poinformuje na stronie.


Program "Czyste powietrze"

Celem programu "Czyste Powietrze" - z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 - jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak dodało MK, do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł.

- Każdy z nas - niezależnie od wieku czy poglądów - oddycha tym samym powietrzem i wszystkim nam zależy na tym, aby było ono czyste. Dyskusja na temat czystego powietrza stała się dyskusją społeczną i cywilizacyjną. To bez wątpienia kwestia, która jednoczy Polaków ponad wszelkimi podziałami, dlatego w resorcie klimatu intensyfikujemy działania na rzecz zwalczania smogu - podkreślił cytowany w komunikacie minister klimatu Michał Kurtyka.

KJ

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości