Program Czyste Powietrze - ponad 100 miliardów na termomodernizację i wymianę pieców

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, fot. PAP/Paweł Supernak

103 mld zł trafią na finansowanie termomodernizacji budynków i wymianę źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Program ma za zadanie "zastopować smog" i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację, oraz na ulgi - dodał.

- W sprawie poprawy jakości powietrza działamy kompleksowo, dlatego program Czyste Powietrze zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródła ciepła. Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. - zakomunikował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Program Czyste Powietrze mają realizować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska. Będzie on realizowany w latach 2018-2029. Z przewidzianych 103 mld złotych 63,3 mld zł to finansowanie w formie dotacji, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu.

Im dochód będzie wyższy, tym dotacja będzie spadać o 10 proc. Najzamożniejsi (powyżej 1600 zł netto na osobę w rodzinie) będą mogli liczyć na razie na dotację w wysokości 32 proc. kosztów inwestycji. Resort środowiska szacuje, że remont domu plus wymiana ciepła mają kosztować maksymalnie do 53 tys. zł.

image

Kowalczyk podkreślił, że koszty kwalifikowane będą określone w rozporządzeniu i będą obejmowały kompleksowe rozwiązania. - Nie tylko wymiana źródła ogrzewania, bo to jest za mało, czyli związana z tym termomodernizacja polegająca na dociepleniu ścian, stropów, wymianie okien, drzwi i łącznie z tym wymiana źródła ogrzewania na czyste ogrzewanie - wyjaśnił. Według ministra, dzięki temu beneficjent będzie zużywał mniej energii, więc nawet jeżeli źródło energii, np. gaz będzie czasami "odrobinę" droższe, to łączny koszt ogrzewania będzie i tak niższy niż do tej pory.

Dotacje dla najbogatszych od nowego roku ma zastąpić ulga podatkowa, na kształt kiedyś obowiązującej ulgi remontowej. - Ulga zostanie wprowadzona od 2019 roku. Ma to związek z generalną zasadą dotyczącą prawa podatkowego mówiącą, że nowe zasady powinny zacząć obowiązywać od nowego roku podatkowego. Ta kwestia została już uzgodniona z resortem finansów - powiedział Kowalczyk.

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że w przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Pilotaż programu obejmie 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na której znajduje się 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi.

Swój wkład w program będzie miało Ministerstwo Finansów. Minister Teresa Czerwińska zapowiedziała wprowadzenie ulgi podatkowej na termomodernizację. Jej zdaniem walka ze smogiem, walka o czyste powietrze wymaga nie tylko wielu działań, instrumentów, ale i też zachęt dla obywateli. - Przygotowujemy w tej chwili rozwiązanie, które w podatku PIT, czyli w podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie przewidywało taką preferencję podatkową dla podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej, według stawki 19 proc., czy też dla tych, którzy płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - powiedziała Czerwińska.

Minister poinformowała, że ulga podatkowa będzie adresowana do tych, którzy "wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów związanych z termomodernizacją".  - Podatnik będzie mógł odliczyć wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych mieszkalnych od dochodu. Mówimy o termomodernizacji efektywnej, czyli takiej, która będzie zakończona przeprowadzonym audytem energetycznym - zastrzegła.

image

Zgodnie z jej wyjaśnieniami, o ulgę będzie mógł ubiegać się podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, a dochód na osobę w gospodarstwie przekracza 1600 zł. Taki podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu 20 proc. kosztów, wydatków poniesionych na termomodernizację budynku do wysokości 53 tys. zł. - Aby zmobilizować podatników, przedsięwzięcie termomodernizacyjne będziemy rozliczać w czasie trzyletnim. W czasie trzech lat taką preferencję możemy wykorzystać - poinformowała minister finansów.

Wytłumaczyła, że koszty wydatków kwalifikowanych do ulgi zostaną skatalogowane w rozporządzeniu. Zdaniem szefowej MF z danych statystycznych wynika, że ulga mogłaby objąć blisko 2 mln domów w Polsce. - Do nich ta ulga jest adresowania. Ta preferencja będzie obowiązywała w przyszłym roku - powiedziała. Minister wytłumaczyła, że oznacza to, iż ulgę będzie można wykazać w rozliczeniu za rok podatkowy 2019, czyli w 2020 r.

Czerwińska zapowiedziała, że resort finansów przygotowuje także rozwiązanie dla osób, które będą korzystały z wspomnianego wcześniej dofinansowania z NFOŚiGW. - Nie będziemy tego uznawać podatnikowi jako dochód - dodała.

- Przed nami ogromne zadanie, jest wiele milionów domów jednorodzinnych, które wymagają termomodernizacji, które będą podlegały temu programowi, które skorzystają albo z dotacji, albo z ulgi podatkowej. Szacujemy, że może to być nawet 3-4 mln domów jednorodzinnych - powiedział minister środowiska.

Minister przyznał, że przed nami jest wielkie wyzwanie modernizacyjne. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowuje kompleks szkoleń i informacji dla mieszkańców. - W każdej gminie chcemy przeprowadzić w tym roku szkolenie, precyzyjnie powiedzieć, gdzie można złożyć wniosek i jak składać, jak wyglądać powinien audyt energetyczny, jaka będzie procedura zawierania umów, przelewania środków finansowych itd. - poinformował szef resortu środowiska.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka