21 obserwujących
957 notek
1323k odsłony
  600   0

KE zdecydowała, że UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN o połączenie z PGNiG

UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN o połączenie z PGNiG. fot. W
UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN o połączenie z PGNiG. fot. W

Decyzją Komisji Europejskiej, wniosek PKN ORLEN o zgodę na przejęcie PGNiG rozpatrzy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ponieważ planowane połączenie PKN ORLEN z PGNiG  nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską, Prezes UOKiK został uznany za najbardziej kompetentny organ do oceny takich skutków na rynku krajowym. W związku z tym, PKN ORLEN w ciągu kilku tygodni planuje zgłosić zamiar koncentracji do Prezesa UOKiK. Proces przejęcia PGNiG będzie stanowić kolejny krok PKN ORLEN, po akwizycji Energi i zgodzie Komisji Europejskiej na połączenie ze spółką LOTOS, w budowaniu silnej, polskiej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i znaczącej pozycji na rynku europejskim.

- Decyzja KE stanowi ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN ORLEN i PGNiG. To bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie znaczącym podmiotem na konkurencyjnym rynku europejskim. Ta fuzja jest również istotna w kontekście transformacji energetycznej, która wymaga nowego podejścia grup energetycznych do zarządzania łańcuchem wartości, na przykład integracji aktywów opartych na gazie ziemnym oraz energetyki odnawialnej– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Kluczowa będzie też silna pozycja finansowa do zapewnienia kapitału na inwestycje, w tym nowe bloki gazowe czy morską energetykę wiatrową. Dlatego realizujemy ważne inwestycje i procesy przejęć i bierzemy na siebie pozycję lidera w tym projekcie. Fuzja PKN ORLEN z PGNiG i Lotosem to olbrzymia i jedyna szansa rozwojowa dla spółek, ich Akcjonariuszy, ale także pracowników oraz klientów – mówi Obajtek.Przeprowadzenie procedury przejęcia PGNiG przez PKN ORLEN przed odpowiednimi organami ochrony konkurencji to jeden z elementów Listu intencyjnego podpisanego 14 lipca 2020 r. pomiędzy PKN ORLEN a Skarbem Państwa. Model transakcji oraz jej harmonogram zostaną wypracowane przez zespół składający się z przedstawicieli stron tego porozumienia. Fundamentem będzie rola PKN ORLEN jako wiodącego podmiotu transakcji.

W wyniku połaczenia PKN ORLEN, spółki Energa, LOTOS i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł.

Grupa ORLEN chce oprzeć sektor energetyczny o efektywne elektrownie gazowe oraz odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową.

KJ

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka