Fuzja Energi SA i PKN ORLEN. „Koncern będzie stać na miliardowe inwestycje”

Przejęcie Energi przez PKN ORLEN umożliwi budowę silnego polskiego koncernu multienergetycznego. Fot. Orlen.pl
Przejęcie Energi przez PKN ORLEN umożliwi budowę silnego polskiego koncernu multienergetycznego. Fot. Orlen.pl

Przejęcie Energi przez PKN ORLEN umożliwi budowę silnego polskiego koncernu multienergetycznego.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. 

Jej podstawowa działalność to wytwarzanie, dystrybucja, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa ma 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych, zatrudnia prawie 10 tys. pracowników, od grudnia 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Energa ma też ponad pięćdziesiąt aktywów produkujących energię ze źródeł odnawialnych. To elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Z OZE pochodzi ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii. 

Przejęcie Grupy Energa umożliwi m.in. wykorzystanie nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez gdańską spółkę - ocenia płocki koncern.  

– Budujemy silny koncern multienergetyczny. Będzie w Polsce inwestor, którego stać będzie na miliardowe inwestycje – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.  


– Energa dostaje dzisiaj możliwość działania w dużej firmie kapitałowej, która dobrze się rozwija i stwarza możliwości rozwoju dla podmiotów, które wchodzą w jej skład. To nowe, bardzo dobre perspektywy dla Energi, która może patrzeć w przyszłość z optymizmem i myśleć o tym, jak rozwijać te obszary, które były jej znakiem firmowym – ocenił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Jacek Sasin, Energa, PKN ORLEN
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin: Energa dostaje dzisiaj możliwość działania. Fot. PAP/Marcin Gadomski

Połączenie firm pozwoli obu spółkom realizować transformację energetyczną. 

Biznes rafineryjny za kilkanaście lat będzie biznesem schyłkowym, a po planowanych połączeniach powstanie spółka, która będzie mogła pozwolić na inwestowanie miliardów zł, również w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, w tym farmy offshore – stwierdził Daniel Obajtek. 


– Przejęliśmy Anwil, Rafinerię Możejki oraz Unipetrol, z czego wynika, że mamy doświadczenie – powiedział prezes PKN ORLEN. – Nie możemy patrzeć przez perspektywę jednej kadencji, czterech lat – dodał. 

Energa nie znika z Pomorza  

Przejęcie Energi nie oznacza, że spółka znika z Pomorza, tylko że zyskała inwestora, który ma środki m.in. na dokonanie transformacji energetycznej. 

W ciągu dwóch miesięcy zostanie przedstawiony plan, jak uzyskać najwyższy poziom synergii podczas przejmowania Energi przez Orlen, a w rok zostanie wprowadzony w życie. 

W grudniu 2019 r. Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich 414 mln 67 tys. 114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę. W marcu podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia br. terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu, powołując się na „uzasadnione okoliczności”. 

1 kwietnia zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska, oceniając, że nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji, a 15 kwietnia Orlen podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję, oferowaną w wezwaniu. 20 kwietnia Skarb Państwa zgodził się sprzedaż swoje akcje po wyższej cenie.

Operacyjne przejęcie Grupy Energa przez PKN ORLEN nastąpi 30 kwietnia.

KW

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka