Orlen i Lotos pod nadzorem ministerstwa energii

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 1

Nie tylko firmy energetyczne trafią pod nadzór ministerstwa energii. Do tego samego resortu trafią też PKN Orlen, Lotos i PGNiG, nadzorowane dotąd przez ministerstwo skarbu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, którym zajmowali się we wtorek posłowie sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa zakładał pierwotnie, że ministerstwo energii będzie wykonywało uprawnienia Skarbu Państwa wobec czterech największych firm energetycznych – Enei, Energi, PGE i Tauronu – a poza nimi pod jego skrzydła miały trafić też Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, Siarkopol Gdańsk i Towarzystwo Finansowe Silesia. Posłowie komisji rozszerzyli tę listę o Grupę Lotos, PGNiG, PKN Orlen i Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport.

Dla firm energetycznych jest to kolejna zmiana nadzorcy. Firmy te w przeszłości podlegały ministerstwu gospodarki, a później przeszły do resortu skarbu. Inaczej było z Orlenem i Lotosem, które już od dawna były nadzorowane przez ministerstwo skarbu.

Poseł Zbigniew Zubowski (PiS), sprawozdawca projektu ustawy, zapytany o przyczyny rozszerzenia zestawienia firm, nad którymi nadzór ma sprawować ministerstwo energii odpowiedział, że ta zmiana nie powinna być zaskakująca, gdyż była już wcześniej sygnalizowana, a uregulowanie statusu tych firm musiałoby i tak nastąpić zważywszy na perspektywę likwidacji ministerstwa skarbu, która może nastąpić w ciągu niespełna roku.

Poseł dodał, że zmiany te były zapowiadane od dawna także przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza, a w przypadku innych firm kontrolowanych przez państwo, szczególnie z sektora finansowego, jak PKO BP i PZU, spodziewane jest przeniesienie nadzoru nad nimi do nowej instytucji.

Zmiany zaproponowane przez posłów komisji zostały jeszcze tego samego dnia przyjęte przez Sejm w drugim czytaniu ustawy. Trzecie czytanie ustawy jest planowane na czwartek, a następnego dnia może ona już trafić do Senatu.

Nawet jeśli zmiany przyjęte przez komisję i Sejm zostały utrzymane, minister energii nie będzie sprawował nadzoru nad wszystkimi kontrolowanymi przez państwo firmami z sektora paliwowo-energetycznego. Zgodnie z rozporządzeniem z grudnia 2015 roku został powołany Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Pełnomocnik  jest sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, a jego obsługę merytoryczną i organizacyjno-prawną zapewnia ministerstwo rozwoju. Wykonuje on uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego (PSE) i operatora systemu przesyłowego gazowego (Gaz-System). W przyjętym przez Sejm projekcie ustawy o zmianie ustawy o działach administracji znalazł się zapis potwierdzający te kompetencje pełnomocnika i rozszerzający je na Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”.

AB

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka