19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
1153 odsłony

Koniec z paleniem węglem w Krakowie

Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie. fot. Maatex/ Flickr
Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie. fot. Maatex/ Flickr
Wykop Skomentuj49

Uchwała sejmiku województwa małopolskiego zakazująca palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach w Krakowie jest zgodna z prawem – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Sejmik małopolski przyjął uchwałę antysmogową w styczniu tego roku, przy czym zgodnie z jej zapisami zakaz palenia węglem w Krakowie miał wejść w życie 1 września 2019 roku. W kwietniu uchwała została zaskarżona. Jej przeciwnicy sugerowali między innymi, że ekogroszek, paliwo węglowe o niskiej zawartości siarki, powinno być dopuszczone do użytkowania. Skarżący twierdzili też, że naruszona została zasada równości wobec prawa, gdyż za winnych smogu uznała ona mieszkańców Krakowa, a pomijała przyczyniające się do emisji szkodliwych substancji sąsiednie gminy, czy też samochody. Uchwałę kwestionowali także producenci urządzeń grzewczych, którzy argumentowali, że chcą mieć możliwość sprzedawania ich także w Krakowie.

Aktualizacja (październik 2017): Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową

Rakotwórcze związki w powietrzu

Władze województwa małopolskiego są przekonane, że przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Krakowie są głównie kotły i piece opalane węglem i drewnem w krakowskich domach. Twierdzą one, że gospodarstwa domowe emitują od 37 do 42 proc. pyłów, w zależności od wielkości cząstek, a także ponad dwie trzecie benzo(a)pirenu, rakotwórczego związku z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych występującego w dymie.

Zakaz palenia węglem

Władze województwa małopolskiego jeszcze przed ogłoszeniem wyroku przekonywały, że zakaz używania paliw stałych do ogrzewania jest w Krakowie konieczny, jeśli walka ze smogiem ma przynieść efekty. Zapowiadały też, że zaskarżą wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jeśli przychyli się on do stanowiska przeciwników uchwały i uzna ją za niezgodną z prawem.

- Obojętnie, jakie będzie rozstrzygnięcie, będziemy robić swoje, choć wolelibyśmy, aby sprawa rozstrzygnęła się pozytywnie, nie dla nas jako miasta, ale dla mieszkańców - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent podkreślił, że od 1995 r. w mieście zlikwidowano ponad 26 tys. pieców i 5 tys. kotłowni węglowych. Kolejne 5 tys. takich palenisk ma zniknąć w tym roku.

Walka o czyste powietrze

Uchwała sejmiku małopolskiego i jego zaskarżenie to już druga batalia o zakaz stosowania węgla jako paliwa w Krakowie. Poprzednia uchwała sejmiku województwa małopolskiego z listopada 2013 r. również została zaskarżona, a Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał ją za nieważną. Taki sam był werdykt Naczelnego Sąd Administracyjnego z września 2015 roku.

Zobacz też: Krakowianie w "La Repubblica": Franciszku, pomóż nam w walce ze smogiem!

Ustawa antysmogowa

Na początku października zeszłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową, która umożliwia stosowanie na szczeblu lokalnym rozwiązań prawnych, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Samorządy mogą określić, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczać standardy techniczne dla kotłów.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości