21 obserwujących
927 notek
1295k odsłon
  399   0

Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową

Pikieta antysmogowa pod warszawskim Ratuszem, 24.10.2017. Fot. PAP
Pikieta antysmogowa pod warszawskim Ratuszem, 24.10.2017. Fot. PAP

Sejmik Województwa Mazowieckiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową. To ważny krok w walce ze smogiem w Warszawie i w regionie.

Uchwała nr 162/17 ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań tzw. ekoprojektu. Są to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Celem jest zmniejszenie zużycia paliwa i zredukowanie zanieczyszczenia emitowanego przez przestarzałe urządzenia.

Jako pierwsze w Polsce przepisy dotyczące pieców grzewczych w domach i stosowanego paliwa zaostrzyło województwo małopolskie; uchwałę antysmogową przyjęto w styczniu 2017 r. Zobacz: Koniec z paleniem węglem w Krakowie.

Na Mazowszu uchwała antysmogowa zakazuje palenia kiepskiej jakości opałem. Od dnia wejścia jej w życie wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Np. posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do określonych wartości. Przeczytaj więcej o nowych normach emisji spalin obowiązujących od 1 października 2017 r.

Instalacje grzewcze będą mogły być kontrolowane m.in. przez straż miejską. Użytkownik kotła, pieca lub kominka będzie zobowiązany przedstawić dokument potwierdzający, że jego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały; dokumentem takim może być instrukcja użytkowania lub dokumentacja techniczna. Natomiast do potwierdzenia jakości paliw wystarczy np. faktura zakupu lub świadectwo jakości, które powinien przekazać dostawca węgla.

To "kolejny dowód, że #PresjaMaSens! Gdy kilka lat temu alarmowaliśmy o smogu, współzakładaliśmy Warszawski Alarm Smogowy i domagaliśmy się od władz działań, traktowano nas jak wariatów i wmawiano nam, że manipulujemy danymi. Potem władze zaczęły przyznawać, że problem istnieje, ale zarzekały się, że nic #NieDaSię zrobić. A dziś PO, PiS i PSL jednym głosem są ZA daleko idącymi rozwiązaniami ograniczającymi jedno z głównych źródeł smogu, jakim jest nieekologiczne ogrzewanie!" - napisali w komentarzu działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, które od dawna alarmuje o fatalnym powietrzu w Warszawie.

- Stawką jest zdrowie nas wszystkich. Astma, nowotwory, choroby układu oddechowego czy krążenia to konsekwencje złego stanu powietrza. Nic więc dziwnego, że od pewnego czasu mieszkańcy i samorządy apelowały o wprowadzenia na Mazowszu uchwały antysmogowej – mówił wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

W walce o czystsze powietrze samorząd województwa przeznaczy ok. 111 mln euro na wsparcie dla mieszkańców.


źródło: Facebook/ Miasto Jest Nasze, portalsamorzadowy.pl

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości