18 obserwujących
814 notek
1159k odsłon
387 odsłon

Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową

Pikieta antysmogowa pod warszawskim Ratuszem, 24.10.2017. Fot. PAP
Pikieta antysmogowa pod warszawskim Ratuszem, 24.10.2017. Fot. PAP
Wykop Skomentuj14

Sejmik Województwa Mazowieckiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową. To ważny krok w walce ze smogiem w Warszawie i w regionie.

Uchwała nr 162/17 ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań tzw. ekoprojektu. Są to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Celem jest zmniejszenie zużycia paliwa i zredukowanie zanieczyszczenia emitowanego przez przestarzałe urządzenia.

Jako pierwsze w Polsce przepisy dotyczące pieców grzewczych w domach i stosowanego paliwa zaostrzyło województwo małopolskie; uchwałę antysmogową przyjęto w styczniu 2017 r. Zobacz: Koniec z paleniem węglem w Krakowie.

Na Mazowszu uchwała antysmogowa zakazuje palenia kiepskiej jakości opałem. Od dnia wejścia jej w życie wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Np. posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do określonych wartości. Przeczytaj więcej o nowych normach emisji spalin obowiązujących od 1 października 2017 r.

Instalacje grzewcze będą mogły być kontrolowane m.in. przez straż miejską. Użytkownik kotła, pieca lub kominka będzie zobowiązany przedstawić dokument potwierdzający, że jego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały; dokumentem takim może być instrukcja użytkowania lub dokumentacja techniczna. Natomiast do potwierdzenia jakości paliw wystarczy np. faktura zakupu lub świadectwo jakości, które powinien przekazać dostawca węgla.

To "kolejny dowód, że #PresjaMaSens! Gdy kilka lat temu alarmowaliśmy o smogu, współzakładaliśmy Warszawski Alarm Smogowy i domagaliśmy się od władz działań, traktowano nas jak wariatów i wmawiano nam, że manipulujemy danymi. Potem władze zaczęły przyznawać, że problem istnieje, ale zarzekały się, że nic #NieDaSię zrobić. A dziś PO, PiS i PSL jednym głosem są ZA daleko idącymi rozwiązaniami ograniczającymi jedno z głównych źródeł smogu, jakim jest nieekologiczne ogrzewanie!" - napisali w komentarzu działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, które od dawna alarmuje o fatalnym powietrzu w Warszawie.

- Stawką jest zdrowie nas wszystkich. Astma, nowotwory, choroby układu oddechowego czy krążenia to konsekwencje złego stanu powietrza. Nic więc dziwnego, że od pewnego czasu mieszkańcy i samorządy apelowały o wprowadzenia na Mazowszu uchwały antysmogowej – mówił wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

W walce o czystsze powietrze samorząd województwa przeznaczy ok. 111 mln euro na wsparcie dla mieszkańców.


źródło: Facebook/ Miasto Jest Nasze, portalsamorzadowy.pl

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości