Sesja sejmiku województwa małopolskiego 23.01.2017. fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Sesja sejmiku województwa małopolskiego 23.01.2017. fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Samorządy rozpoczęły walkę ze smogiem

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Małopolskie jako pierwsze zaostrzyło przepisy dotyczące pieców grzewczych w domach i stosowanego paliwa. Wkrótce podobne regulacje mają przyjąć też inne województwa.

Ustawa antysmogowa przyjęta przez sejmik województwa małopolskiego nakazuje montowanie w domach pieców emitujących najmniej szkodliwych substancji i zakazuje stosowania paliw najniższej jakości. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Od 1 lipca 2017 r. w całym województwie będzie można montować w nowych domach tylko te piece na paliwa stałe, które spełniają wymogi najwyższej, piątej klasy emisji spalin.

Używane obecnie kotły, nie spełniające tych wymagań, muszą zostać wymienione do 1 stycznia 2023 roku. Wyjątkiem od tej reguły są piece spełniające wymogi trzeciej i czwartej klasy czystości spalin. Mogą być użytkowane do końca 2026 roku.

Uchwała przewiduje, że paliwa stałe, w tym również węgiel będą dopuszczone do użytkowania, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości – mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Nowe przepisy nakładają też dodatkowe wymagania na budowane i montowane w domach kominki. Ich sprawność cieplna musi wynosić co najmniej 80 proc. Uchwała nie nakłada jednak obowiązku wymiany kominków już działających w domach.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak (PSL) podczas obrad przytoczył dane, z których wynika, że 98 proc. mieszkańców regionu oddycha powietrzem zawierającym niebezpieczne dla ludzi stężenia pyłów PM2 i PM10. Według wicemarszałka, rocznie w Małopolsce z powodu na zanieczyszczonego powietrza umiera ponad 4 tys. osób, a leczenie chorych i ich nieobecność w pracy kosztuje ponad 3 mld zł rocznie.

W styczniu 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa, Zapisano w niej zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazano paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Zakaz ma obowiązywać od 1 września 2019 r.

Kolejnym województwem, które może wprowadzić podobną regulację jest śląskie. W styczniu zarząd województwa przyjął projekt uchwały wskazującej ciepło systemowe i ogrzewanie gazowe  jako "pożądane sposoby" ogrzewania budynków. Projektowana uchwała dopuszcza stosowanie paliw stałych, ale tylko w kotłach o najwyższej, piątej klasie czystości spalin, tam gdzie z przyczyn technicznych lub ekonomicznych nie jest możliwe korzystanie z sieci ciepłowniczej lub ogrzewania gazowego. Z szacunków władz województwa śląskiego wynika, że wymiana kotłów, wynikająca z wdrożenia przepisów projektowanej uchwały ma kosztować około 6-7 mld zł.

Wniosek organizacji społecznych o wprowadzenie uchwały antysmogowej wpłynął też do władz samorządowych województwa mazowieckiego. Zakłada on przyjęcie uchwały przynajmniej dla Warszawy i sąsiadujących z nią gmin. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku może powstać zespół, który przygotuje projekt podobnego aktu dla województwa wielkopolskiego.


AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości