Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 13 października 2016 r.

Duńczyk chce rzucić wyzwanie Tesli

1135 10 0 A A A
Model Fisker Karma. fot. M 93/ Wikipedia
Model Fisker Karma. fot. M 93/ Wikipedia

Firma Fisker, która w przeszłości produkowała już samochody elektryczne i splajtowała, zapowiada nowy model auta, które ma być konkurencją dla Tesli produkowanej przez Elona Muska.

Szef firmy, Duńczyk Henrik Fisker, zapowiada, że jego samochód na jednym ładowaniu baterii bedzie mógł przejechać ponad 640 km. Tesla S produkowana przez firmę Muska ma maksymalny zasięg 483 km. Fisker ma zaprezentować nowe auto w drugiej połowie 2017 roku. Będzie to auto sportowe. Żywotność baterii ma być porównywalna z całkowitym czasem eksploatacji samochodu. Kolejnym krokiem ma być bardziej masowy model, konkurencyjny wobec Tesli 3.

Fisker Karma

Fisker w przeszłości już produkował samochody na prąd, ale trzy lata temu jego firma splajtowała. W latach 2011-2012 zarejestrowana w Kalifornii w USA firma Fisker Automotive produkowała hybrydowy, sportowy model o nazwie Fisker Karma. Samochód zasilały dwa silniki elektryczne o mocy 120 KM i silnik spalinowy, służący do zasilania prądnicy. Firma od początku miała problemy z bateriami. Gdy firma produkująca baterie do tych aut ogłosiła bankructwo, Fisker wstrzymał produkcję samochodów. W 2012 roku produkcja została wstrzymana, a rok później firma Fisker Automitive ogłosiła bankructwo.

Henrik Fisker zapewnia, że wyciągnął wnioski z niepowodzenia i prowadząc nowe przedsięwzięcie będzie ograniczał koszty, a jeszcze ważniejszą - według niego - lekcją jest konieczność zachowania kontroli nad produkcją baterii, choć nie wyjaśnił, jak chce nadzorować produkcję. Fisker twierdzi, że podjął współpracę z zespołem badawczym kalifornijskiego Uniwersytetu UCLA, pracującym nad nową generacją baterii litowo-jonowych, które mają mieć większą pojemność od dotychczasowych. - Dysponujemy technologią, której nie ma nikt inny. Nikt nawet nie zbliżył się do naszych osiągnięć – stwierdził Henrik Fisker, cytowany przez agencję Bloomberg.

Nowy model baterii ma spowodować przeskok technologiczny porównywalny z rewolucją, jaką w zapisie obrazu był DVD w porównaniu z kasetami VHS – deklaruje Fisker.

Zobacz też:

Bateria Tesla do użytku domowego

Polska będzie centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka