Od dwóch lat spadają wydatki inwestycyjne na energetykę. Fot. Pixabay
Od dwóch lat spadają wydatki inwestycyjne na energetykę. Fot. Pixabay

Ropa i gaz ciągną globalne inwestycje energetyczne w dół

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Globalne inwestycje w energetykę spadają drugi rok z rzędu, głównie z powodu spadających nakładów na wydobycie ropy i gazu - wynika z szacunków Międzynarodowej Agencji Energii.

W 2016 r. wydatki inwestycyjne związane z energetyką na całym świecie wyniosły 1,68 biliona dolarów i były o niespełna 12 proc. niższe niż rok wcześniej. To drugi rok spadków z rzędu; w 2015 r. spadły one z 2 bilionów dolarów do 1,9 bln dolarów. Jeżeli dane za rok 2016 nie ulegną znaczącej zmianie, oznaczałoby to, że inwestycje w energetykę na całym świecie w ubiegłym roku były o blisko 17 proc. mniejsze niż dwa lata temu.

Na spadek inwestycji w ostatnich dwóch latach największy wpływ miały kurczące się wydatki na wydobycie oraz przetwórstwo ropy i gazu. W ubiegłym roku były one aż o jedną czwartą mniejsze niż rok wcześniej. Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że spadek nastąpił zarówno ze względu na niższe koszty robót związanych poszukiwaniem i wydobyciem surowców, ale w tym okresie mniej było wierceń związanych z poszukiwaniem oraz wydobyciem węglowodorów.

W 2015 r. nakłady związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej także spadły, ale znacznie mniej, gdyż w ubiegłym roku wyniosły one 714 mld dolarów, zaledwie o 4 mld mniej niż rok wcześniej. W tej grupie Międzynarodowa Agencja Energii ujmuje inwestycje w sieci energetyczne oraz wytwarzanie energii elektrycznej zarówno przez źródła konwencjonalne, jak i odnawialne. Różnice w tempie spadku w obydwu tych dziedzinach spowodowały, że po raz pierwszy od lat wydatki związane z energią elektryczną na całym świecie były większe niż nakłady na wydobycie oraz przetwórstwo węglowodorów. W ubiegłym roku wartość inwestycji w sektorze energii elektrycznej była o przeszło 10 proc. niż w wydobyciu i przetwórstwie ropy i gazu.

W ubiegłym roku zmniejszyły się też inwestycje związane z wydobyciem węgla. Agencja szacuje ubiegłoroczne nakłady na około 59 mld dolarów, niespełna 11 proc. mniej niż w 2015 r. Bardziej zaskakujące jest to, że zmniejszyły się też inwestycje związane z zastosowaniem energetyki odnawialnej w transporcie oraz wytwarzaniu ciepła. W tych dziedzinach nastąpił spadek z 25 mld dolarów w 2015 do 19 mld w 2016 r.

Znaczący wzrost wydatków nastąpił tylko w inwestycjach związanych z efektywnością energetyczną. W 2015 nakłady na ten cel wyniosły 213 mld dolarów, a rok później były o 19 mld większe, co stanowi wzrost o prawie 9 proc. W tej dziedzinie dominująca część wydatków (133 mld dolarów) związana jest z poprawą efektywności energetycznej budynków. Nieco ponad jedna czwarta całkowitej kwoty inwestycji jest przeznaczana na poprawę efektywności transportu, a pozostała część przypada na przemysł.

Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się, że w przyszłym roku nakłady inwestycyjne mogą znów wzrosnąć i to za sprawą tego samego sektora, który był odpowiedzialny za spadek w ostatnich dwóch latach. Największa dynamika inwestycji w wydobycie węglowodorów oczekiwana jest w Stanach Zjednoczonych. Agencja szacuje, że nakłady na wydobycie ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych w przyszłym roku mogą być nawet o ponad połowę większe niż w tym roku.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka