Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
13 obserwujących 660 notek 739138 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 15 października 2018 r.

Drożeje prąd, rząd szykuje ulgi. Komu dać rekompensaty: obywatelom czy przedsiębiorcom?

1435 32 0 A A A
Urząd Regulacji Energetyki nie podał jeszcze taryf energetycznych na 2019 rok, fot. msp.gov.pl
Urząd Regulacji Energetyki nie podał jeszcze taryf energetycznych na 2019 rok, fot. msp.gov.pl

- Jeśli chodzi o firmy, to obecnie doszlifowujemy (projekt), jesteśmy już po etapie ustaleń międzyresortowych. Obejmuje on firmy energochłonne, ale również zakłada wsparcie tych firm, które nie mieszczą się w kategorii energochłonnych - są firmami średnimi i małymi; one również mają otrzymać wsparcie - powiedział wiceminister, precyzując, że wsparcie to ma mieć charakter finansowy, w postaci stosowania ulg.

Tobiszowski zaznaczył, że wobec wielości taryf, przypisanych do poszczególnych grup odbiorców, "nie da się do wszystkiego zastosować jednego szymela", stąd konieczność dopasowania rozwiązań do specyfiki każdej z grup.

- Musimy zastosować różne instrumenty do różnych podmiotów - odbiorców energii. Dlatego też nie chcieliśmy pokazywać wyrywkowo, że tu wesprzemy, tu zastosujemy ulgę - tylko pokazać cały system - wyjaśnił wiceminister, zapowiadając prezentację założeń takiego systemu przed końcem tego roku.

Przygotowując system - jak mówił Tobiszowski - przeanalizowano rozwiązania stosowane w innych krajach. - Wydaje się, że wybraliśmy model mieszany, który częściowo funkcjonuje również w Niemczech. Będzie to konkretny element, który powinien spowodować, że gdyby rzeczywiście pojawiły się pewne wzrosty, to nie będą one dotkliwe czy blokujące rozwój gospodarczy - ocenił wiceminister, wskazując, że system ma zminimalizować skutki wzrostu cen prądu.

Zdaniem Tobiszowskiego, na rynku należy spodziewać się wzrostów cen energii, jednak z pewnością nie będzie to - jak się wyraził - "kosmiczny" wzrost o 50-70 proc. - Ale nawet jeśli jest to 5-6 proc., to też trzeba oddziaływać na tym rynku, bo chcemy utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki. Idzie nam nieźle i nie wolno pozwolić, żeby to zepsuć" - podsumował wiceminister.

Czekają nas ogromne podwyżki prądu - w Polsce będzie najdrożej w całej UE

Komu podwyżkę, komu ulgę?

Ekspert Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera uważa, że państwo powinno się zaopiekować najuboższymi, ale w sposób selektywny, przemyślany i długofalowy. Jej zdaniem "rosnące koszty energii powinny być przełożone na odbiorców". - Inaczej energetyka nie będzie miała pieniędzy na inwestycje - powiedziała.

Nie wiemy, na co rząd ostatecznie postawi lub jak pogodzi dopłaty dla gospodarstw domowych z rekompensatami dla przedsiębiorców. Jedno jest pewne, jeśli nie zdrożeją dostawy energii do gospodarstw domowych, to i tak oberwiemy po kieszeni, ponieważ zdrożeją produkty, których produkcja dla przedsiębiorców stanie się droższa ze względu na wyższe dla nich ceny energii elektrycznej. Co Państwa zdaniem byłoby lepsze: podwyżki dla odbiorców indywidualnych i dopłaty do gospodarstw domowych czy utrzymanie dotychczasowych cen i rekompensaty dla przedsiębiorców? Zapraszamy do dyskusji.

źródło: PAP, rp.pl, money.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka