15 obserwujących
720 notek
922k odsłony
1573 odsłony

Drożeje prąd, rząd szykuje ulgi. Komu dać rekompensaty: obywatelom czy przedsiębiorcom?

Urząd Regulacji Energetyki nie podał jeszcze taryf energetycznych na 2019 rok, fot. msp.gov.pl
Urząd Regulacji Energetyki nie podał jeszcze taryf energetycznych na 2019 rok, fot. msp.gov.pl
Wykop Skomentuj32

- Jeśli chodzi o firmy, to obecnie doszlifowujemy (projekt), jesteśmy już po etapie ustaleń międzyresortowych. Obejmuje on firmy energochłonne, ale również zakłada wsparcie tych firm, które nie mieszczą się w kategorii energochłonnych - są firmami średnimi i małymi; one również mają otrzymać wsparcie - powiedział wiceminister, precyzując, że wsparcie to ma mieć charakter finansowy, w postaci stosowania ulg.

Tobiszowski zaznaczył, że wobec wielości taryf, przypisanych do poszczególnych grup odbiorców, "nie da się do wszystkiego zastosować jednego szymela", stąd konieczność dopasowania rozwiązań do specyfiki każdej z grup.

- Musimy zastosować różne instrumenty do różnych podmiotów - odbiorców energii. Dlatego też nie chcieliśmy pokazywać wyrywkowo, że tu wesprzemy, tu zastosujemy ulgę - tylko pokazać cały system - wyjaśnił wiceminister, zapowiadając prezentację założeń takiego systemu przed końcem tego roku.

Przygotowując system - jak mówił Tobiszowski - przeanalizowano rozwiązania stosowane w innych krajach. - Wydaje się, że wybraliśmy model mieszany, który częściowo funkcjonuje również w Niemczech. Będzie to konkretny element, który powinien spowodować, że gdyby rzeczywiście pojawiły się pewne wzrosty, to nie będą one dotkliwe czy blokujące rozwój gospodarczy - ocenił wiceminister, wskazując, że system ma zminimalizować skutki wzrostu cen prądu.

Zdaniem Tobiszowskiego, na rynku należy spodziewać się wzrostów cen energii, jednak z pewnością nie będzie to - jak się wyraził - "kosmiczny" wzrost o 50-70 proc. - Ale nawet jeśli jest to 5-6 proc., to też trzeba oddziaływać na tym rynku, bo chcemy utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki. Idzie nam nieźle i nie wolno pozwolić, żeby to zepsuć" - podsumował wiceminister.

Czekają nas ogromne podwyżki prądu - w Polsce będzie najdrożej w całej UE

Komu podwyżkę, komu ulgę?

Ekspert Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera uważa, że państwo powinno się zaopiekować najuboższymi, ale w sposób selektywny, przemyślany i długofalowy. Jej zdaniem "rosnące koszty energii powinny być przełożone na odbiorców". - Inaczej energetyka nie będzie miała pieniędzy na inwestycje - powiedziała.

Nie wiemy, na co rząd ostatecznie postawi lub jak pogodzi dopłaty dla gospodarstw domowych z rekompensatami dla przedsiębiorców. Jedno jest pewne, jeśli nie zdrożeją dostawy energii do gospodarstw domowych, to i tak oberwiemy po kieszeni, ponieważ zdrożeją produkty, których produkcja dla przedsiębiorców stanie się droższa ze względu na wyższe dla nich ceny energii elektrycznej. Co Państwa zdaniem byłoby lepsze: podwyżki dla odbiorców indywidualnych i dopłaty do gospodarstw domowych czy utrzymanie dotychczasowych cen i rekompensaty dla przedsiębiorców? Zapraszamy do dyskusji.

źródło: PAP, rp.pl, money.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka