Fabryka Prostych Rozwiązań
Jeśli tu czegoś nie rozumiesz -nie wahaj się pytać, a jeśli mimo odpowiedzi nie rozumiesz -nie rób tego. Ale dostałeś szansę zrobienia tego.
29 obserwujących
2633 notki
549k odsłon
  30   0

Epicka spekula, z muzą w tle


Smooth blues'ik dziś mi podchodzi i nastraja do spekulacji z potokiem luźnych myśli.Przypomina mi się jakieś info o ukraińskich planach zalegalizowania kryptowaluty państwowej. Ale już nie wiem, co jest aktualne, czy Stellar Lumens, czy Bitcoin na drugiej warstwie? -Mniejsza o to, bo w każdym przypadku mogą tam robić smartcontract'y. Pamiętamy, co zrobił El-Salvador -ścieżka przetarta.

A wtedy wyobraźnia pracuje: jak zmieni się świat w naszej okolicy. Ciekawe kiedy zbudzą się nasze 'leśne dziadki' ?

Ukraina to państwo niebezpieczne dla handlu, chociaż i w Polsce niebawem możemy mieć podobną sytuację. To podbija koszty o konieczność gwarancji oligarchów (czy mafiozo -jak zwał tak zwał). Ale kryptowaluty ogarniają w swoich smartcontract'ach potrzebę 'trustless' - czyli łacha oligarchów zostaje opiłowana. -Gwarancje zawarte są w protokole kryptowaluty. Przykładowo taka transakcja typu 'escrow', normalnie wymagająca arbitra (trzeciej strony w transakcji, skorumpowanego regulatora) - w krypto natomiast może być zastąpiona smartcontract'em (bez admina).

Więc kupujący-sprzedający poradzą sobie bez trzeciej strony - w idealnej sytuacji. Ale idealnych sytuacji nie ma w praktyce, więc pojawi się trzecia strona, w postaci firmy dostawczej (a ta będzie pod regulacjami mafii). W Polsce  mamy paczkomaty, pod regulacjami mafii fiskalnej. Ale na Ukrainie to nie zadziała.-Może zadziałałoby, ale niepożądanych pośredników byłoby tylu, że lepiej z tego zrezygnować. -Trzeba wymyślić coś nowego: raczej zrezygnowałbym z automatów i w to miejsce wykorzystał małe osiedlowe sklepiki -jako punkty odbioru towaru (jak w Żabce). Robiąc transakcję  wybierałbym na raz: 3-5 punktów odbioru, a dostawca dostarczałby towar randomowo do jednego z tych punktów i dawał mi o tym cynk via apka na smartfonie. Odbierałbym towar kodem QR i dopiero wtedy automatycznie następowałby przelew typu escrow-smartcontract. Taki mógłby być szkielet akcji.

Wiadomo 'leśne dziadki' będą aktywnie przeszkadzały, więc trzeba wprowadzić więcej zmiennych do systemu. Ale generalnie zmiana będzie rewolucyjna, powstanie drugi obieg, stoliki zostaną powywracane. Czuję nosem wielką zmianę !
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale