43 obserwujących
233 notki
295k odsłon
242 odsłony

Ciężko uwierzyć Vlado (Vlado Divljan) nie żyje…

Wykop Skomentuj5

Dopiero teraz dostałem wiadomość że Vlado (Vlado Divljan) nie żyje. Nie mogłem uwierzyć. Tak witalny, pełen energii, bijący pozytywnym światłem człowiek, odszedł…

Przyjaciele, współpracownicy i koledzy muzycy pożegnali się z wielkim muzykiem Vlado Divljanem (1958-2015) wybranymi słowami i wzruszającym wykonaniem jego piosenek 10 marca 2015 r. W południe na uroczystości w Belgradzkim Centrum Młodzieży.

Uroczystość odbyła się w obecności żony rządu Diny Djurovic, synów Stevana i Pavle Divljan, członków rodziny, a także licznych Belgraderów i osób przybyłych z całej byłej Jugosławii, w wypełnionej po brzegi sali „Amerykanów” Młodzieżowego Centrum.

Na cześć Divljana, Zagrzebskie Kino Letnie Wielkiego Kina, prowadzonego przez gitarzystę Maksa Juričicia, po raz pierwszy wykonało piosenkę „I Only Have One Love”, nagraną z Vlado na wspólnym minialbumie „Four Seasons” (2012).

Wieloletni współpracownik Divljana, frontman Electric Orgasm Srdjan Gojkovic-Gile, dołączył do letniego kina śpiewając „Heavenly Theme” z kultowego albumu idola „Defence and the Last Days” (1982), który poświęcił „Government, Dina, Stevi and Pavle”. Gile zwrócił uwagę, że Vlada Divljan był najlepszym z ich nowej generacji muzyków.

„To był dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem za każdym razem występować na scenie z rządem. Mogę powiedzieć:„ Dziękuję, bracie Wild, dziękuję za miłość, uśmiechy i muzykę, którą dzieliliśmy ”- powiedział Gile.

Goran Vasović-Vaske z Evy Braun zaśpiewał „Take Me Away” z Bojaną Vunturišević, który przesłał „ostatnie pozdrowienia naszemu najlepszemu przyjacielowi z pokolenia '58”.

„Jedna piosenka rządowa, którą zawsze kochałem najbardziej. Nigdy nie przypuszczałem, że zaśpiewam ją w takich sytuacjach” - oznajmił Momcilo Bajagic-Bajaga „Rosji”.

„Rosja” została emocjonalnie zaśpiewana przez Bajagę z pomocą Bojany, Vasket i Gilet, a do wykonania Summer Cinema dołączył na gitarze lider Spine Discipline Dušan Kojić-Koja, a także wieloletni współpracownicy Divljana - basista Idol, a następnie zespół Old Stars (później przemianowany na organizację pozarządową) Zdenko Kolar, a wraz z nim pianista Aleksandar Šandorov, perkusista Marko Milivojević i perkusista Boris Bunjac. Dołączył do nich były perkusista Idol Kokan Popović.

Pod koniec ostatniej piosenki do muzyków dołączyli na scenie synowie rządu Stevan i Pavle Divljan, których powitali brawami obecnych.

Przed występem, na początku obchodów, były redaktor muzyczny radia Studio B, Sloba Konjović, zwrócił się do zgromadzonych, mówiąc, że szczególnie ceni „współczucie i miłość” w muzyce i osobowości Vlado Divljana.

„To integralna część jego muzyki i tego wszyscy potrzebujemy. Rząd był muzyką, a rząd rock and rollem” - powiedział Konjovic.

Przywołując wspomnienia z dzieciństwa i dorastania z Vlado, aktor Svetozar Cvetković powiedział, że Divljan „zostawił siebie, swój ból, swoje szczęście, swoją miłość, swoją sztukę” nam w swojej muzyce.

„Kiedyś wywrotowa„ aranżacja pakietu ”dzisiaj wydaje się futurystyczną bajką o wolności, której nie osiągniemy przez jakiś czas. To muzyka, ale też dużo więcej niż samo życie i znacznie głębsze niż czas trwania, który ma w życiu ograniczenia. To zarodek zrodził drzewo sztuki sensownego życia, od którego dzisiaj się rozstajemy, świadomi, że życie Vlado Divljan nigdy się nie skończy. Do zobaczenia, biskupie. Wasz święty ”- powiedział Cvetković.

Poeta Ljubivoje Rsumovic powiedział, że wieść o śmierci Vlado Divljana zmusiła go do natychmiastowego złożenia kondolencji członkom własnej rodziny, „tak jakby nasza najdroższa wyjechała”, a swoje przemówienie zakończył słowami: „Rząd nie odszedł ... Rząd będzie z nami. Jemu niech będzie chwała i chwała. "

W 2012 roku u Divljana zdiagnozowano raka wyrostka robaczkowego, który był operowany rok później. W styczniu 2015 roku trafił do szpitala z powodu zapalenia otrzewnej, ale stwierdził, że wszystko w porządku i że czuje się „bardzo dobrze”; skorzystał nawet z okazji, aby zapowiedzieć nowy singiel „Neposlušna građanka” („Nieposłuszny obywatel”) i nowy album na żywo. Jednak Divljan zmarł w Wiedniu 4 marca 2015 r. Jego szczątki zostały poddane kremacji na Nowym Cmentarzu w Belgradzie 10 marca.Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura