56 obserwujących
551 notek
608k odsłon
  6436   0

W lipcu 1946 r. w Kielcach doszło do pogromu Żydów

National Center for Jewish Film
National Center for Jewish Film

Następstwa pogromu w Kielcach

W lipcu 1946 r. w Kielcach doszło do pogromu. Zginęło wówczas 42 Żydów, a około 50 zostało rannych. Wydarzenie to zapoczątkowało masową migrację setek tysięcy Żydów z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ten klip pokazuje żydowskich uchodźców, ocalałych z pogromu, czekających na opuszczenie Polski i przejście do Czechosłowacji.

Narodowe Centrum Filmów o Tematyce Żydowskiej

4 LIPCA 1946 R.

W południowo-wschodnim mieście Kielc dochodzi do brutalnej masakry Żydów.

Masowa przemoc pogromu kieleckiego wykorzystała zakorzenioną lokalną historię antysemityzmu - zwłaszcza fałszywe oskarżenia Żydów o używanie krwi chrześcijańskich dzieci do celów rytualnych (zarzut znany jako "krwawa zemsta") - z zamiarem zniechęcenia Żydów ocalałych z Holokaustu do powrotu do Polski. Chociaż pogrom nie był odosobnionym przypadkiem antyżydowskiej przemocy w powojennej Polsce, masakra w Kielcach przekonała wielu polskich Żydów, że po Holokauście nie mają w Polsce przyszłości i skłoniła ich do ucieczki z kraju. Masakra, która nastąpiła zaledwie rok po zakończeniu II wojny światowej, wstrząsnęła ludźmi na całym świecie.

Pogrom

1 lipca 1946 r. dziewięcioletni nieżydowski chłopiec, Henryk Błaszczyk, opuścił swój dom w Kielcach, nie informując o tym rodziców. Po powrocie 3 lipca, chcąc uniknąć kary za zabłąkanie, chłopiec powiedział rodzicom i policji, że został porwany i ukryty w piwnicy budynku miejscowego Komitetu Żydowskiego przy ul. Planty 7. W budynku Komitetu schronienie znajdowało do 180 Żydów, mieściły się tam również różne instytucje żydowskie działające w Kielcach w tym czasie. Miejscowa policja wszczęła śledztwo w sprawie rzekomej zbrodni w budynku i chociaż historia Henryka zaczęła się rozmywać (budynek nie miał np. piwnicy), przed budynkiem zebrał się wielki tłum rozwścieczonych Polaków, w tym tysiąc robotników z huty Ludwikowa.

Do budynku weszli polscy żołnierze i policjanci, którzy wezwali żydowskich mieszkańców do oddania broni. Po tym, jak niezidentyfikowany osobnik oddał strzał, urzędnicy i cywile ostrzelali Żydów w budynku, zabijając kilku z nich. Na zewnątrz, rozwścieczony tłum zaciekle bił Żydów uciekających przed strzelaniną lub wypchniętych na ulicę przez napastników, zabijając niektórych z nich. Do końca dnia cywile, żołnierze i policja zabili 42 Żydów i ranili 40 innych. Zginęło również dwóch nieżydowskich Polaków, zabitych przez żydowskich mieszkańców budynku lub przez kolegów nieżydowskich Polaków za udzielanie pomocy żydowskim ofiarom.

Trzy dni po pogromie, ocalali Żydzi i okoliczni mieszkańcy pochowali ofiary w zbiorowej mogile na cmentarzu żydowskim. Władze rządowe nakazały jednostkom wojskowym i okolicznym mieszkańcom wzięcie udziału w pogrzebie na znak szacunku dla ofiar. Chociaż rząd rozstrzelał dziewięciu napastników 14 lipca, po przeprowadzeniu pospiesznego śledztwa sądowego, Pogrom Kielecki wywołał silny strach w i tak już straumatyzowanej powojennej polskiej społeczności żydowskiej.

We wrześniu i październiku 1946 r. polskie władze w Kielcach oskarżyły ludność cywilną, żołnierzy i policjantów o udział w pogromie i współudział w zabójstwach. Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. komendant kieleckiego UB mjr Władysław Sobczyński i komendant policji płk Wiktor Kuźnicki oraz jego zastępca mjr Kazimierz Gwiazdowicz; z tej trójki tylko Kuźnicki został skazany na rok więzienia, dwóch pozostałych uniewinniono.

Pogrom kielecki stał się symbolem niepewnego stanu życia Żydów w Europie Wschodniej w okresie bezpośrednio po Holokauście.

Autor(y): United States Holocaust Memorial Museum, Washington, DC

GLOSARIUSZ TERMINÓW


Zobacz galerię zdjęć:

Internet
Internet Funeral procession for victims of the Kielce pogrom Funeral procession for victims of the Kielce pogrom. Kielce, Poland, July 1946.
Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura