55 obserwujących
579 notek
633k odsłony
  421   0

Kalifornia jest oficjalnie pierwszym stanem, który zakazuje sprzedaży futer

Heddels. com
Heddels. comKalifornia jest oficjalnie pierwszym stanem, który zakazuje sprzedaży futer
Prawo zostało uchwalone w 2019 roku, ale właśnie weszło w życie.

Kalifornijski zakaz sprzedaży i produkcji nowych produktów z futer zwierzęcych oficjalnie wszedł w życie 1 stycznia 2023 roku, co czyni go pierwszym stanem, który oficjalnie zakończył handel futrami w swoich granicach.
Nowe prawo dotyczy tylko sprzedaży nowych ubrań z futra. Nie wpływa ono na sprzedaż używanych produktów futrzanych poprzez sklepy nonprofit, sklepy z używaną odzieżą lub lombardy, ani na sprzedaż przedmiotów wykonanych z innych produktów zwierzęcych, takich jak skóra czy shearling. Dodatkowo, prawo nie wpływa na prawa własności do futer i noszenie ich w stanie jest nadal legalne.

Zgodnie z nowym prawem, wiodące domy towarowe, w tym Macy's, Bloomingdale's i Neiman Marcus, zakazały sprzedaży futer lub zamknęły działalność swoich salonów futrzarskich, jak podaje WWD. Kilka luksusowych marek i konglomeratów, w tym Canada Goose, Kering, Saks Fifth Avenue, Zegna Group, Rudsak, Mytheresa i Moose Knuckle, zobowiązało się do wdrożenia polityki bez futra do końca 2022 roku.

Według spisu gospodarczego z 2017 roku, sprzedaż odzieży futrzanej w USA wyniosła ponad 574 mln USD. Kalifornia stanowiła większość tej liczby, zgarniając prawie 129 mln USD ze sprzedaży futer, a następnie Nowy Jork, który zgromadził 115 mln USD. W tym samym roku Kalifornia i Nowy Jork były odpowiedzialne za 43% sprzedaży futer w USA.

"Jesteśmy wdzięczni Kalifornii za zajęcie stanowiska przeciwko okrutnemu przemysłowi futrzarskiemu poprzez wdrożenie tego ogólnostanowego zakazu produkcji i sprzedaży nowych produktów futrzarskich" - powiedziała w oświadczeniu Jenny Berg, dyrektor stanowy Kalifornii dla Humane Society of the United States.

"Fakt, że około 100 milionów zwierząt jest nadal hodowanych i zabijanych w fabrycznych fermach futrzarskich dla niczego więcej niż płaszcz futrzany, kapelusz lub inny produkt jest archaiczny, zwłaszcza gdy istnieją humanitarne, zrównoważone środowiskowo alternatywy" - dodała. "Przyklaskujemy Kalifornii za przewodzenie w walce z futrami i wysłanie potężnego sygnału, że zwierzęta nie powinny już dłużej cierpieć i umierać dla mody".

Ustawa została autoryzowana przez stanową asemblerkę Laurę Friedman i podpisana w legislacji przez gubernatora Gavina Newsoma w październiku 2019 roku, zaledwie rok po tym, jak miasto Los Angeles oficjalnie zakazało sprzedaży produktów futrzanych.

"Rok 2023 oznacza historyczny krok naprzód dla Kalifornii wraz z wdrożeniem prawa, które naprawdę reprezentuje wartości naszych wyborców" - powiedziała Friedman. "Kalifornijczycy nie chcą widzieć, jak zwierzęta żyją i umierają w okrutny sposób dla niczego więcej niż mody, i jestem tak zadowolony, że to prawo pomoże utrzymać nasze stanowe standardy dobrostanu zwierząt, jak również potencjalnie pomoże napędzić innowacje dla bardziej zrównoważonych alternatyw modowych".

Heddels. com
https://ca.sports.yahoo.com/
https://wwd.com/business-news

Zobacz galerię zdjęć:

Fermy futrzarskie i traperzy niszczą życie Na fermach futrzarskich, gdzie pozyskuje się 85% skór przemysłu futrzarskiego, zwierzęta są często stłoczone w brudnych, drucianych klatkach bez przestrzeni dla siebie. Nie mogą wyrażać żadnych normalnych zachowa
Fermy futrzarskie i traperzy niszczą życie Na fermach futrzarskich, gdzie pozyskuje się 85% skór przemysłu futrzarskiego, zwierzęta są często stłoczone w brudnych, drucianych klatkach bez przestrzeni dla siebie. Nie mogą wyrażać żadnych normalnych zachowa
Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości