MZZ
MZZ
Eternity Eternity
336
BLOG

350 000 Ukraińców opuściło Polskę wyjeżdżając do Niemiec

Eternity Eternity Mniejszości Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

RE: Dotyczy notki:

Żerują na polskim socjalu? Mitów na temat Ukraińców w Polsce jest wiele


Dotyczy okresu przed październikowymi wyborami w 2023, a także obecnego. Wybór miejsca zamieszkania przez uchodźców z Ukrainy wpływa na rynki pracy na całym kontynencie, a kraje europejskie desperacko poszukują pracowników i stoją w obliczu spadków demograficznych spowodowanych niskim przyrostem naturalnym.
Jak wynika z nowego raportu, Polska jest świadkiem exodusu ukraińskich uchodźców, którzy wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków i świadczeń rządowych.

image

Uchodźcy nie są migrantami ekonomicznymi, ale coraz częściej podejmują pracę w związku z wojną prowadzoną przez Rosję na Ukrainie.
To, gdzie zdecydują się zamieszkać, ma wpływ na europejskie rynki pracy, ponieważ wiele krajów desperacko poszukuje pracowników i stoi w obliczu spadków demograficznych spowodowanych niskim przyrostem naturalnym.
Dlaczego Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do Niemiec?

image

Badanie, opublikowane we wtorek, miało na celu zrozumienie, dlaczego liczba ukraińskich uchodźców spada w Polsce, pierwszym przystanku dla wielu z nich po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., i dlaczego liczba ta rośnie w Niemczech.
Przez pierwsze miesiące wojny Polska gościła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.
To się zmieniło. Według statystyk UE pod koniec czerwca w Niemczech zarejestrowanych było 1,1 miliona obywateli Ukrainy, w porównaniu do 975 000 w Polsce. Oznacza to spadek o ponad 350 000 w Polsce od sierpnia 2022 r., podczas gdy liczba ta wzrosła o ponad 410 000 w Niemczech.

image

Z 350 000 osób, które opuściły Polskę, 150 000 wyjechało do Niemiec, zgodnie z raportem zatytułowanym "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy w migracji ukraińskich uchodźców".

Badanie wykazało, że rozwijająca się sieć Ukraińców w Niemczech jest czynnikiem wpływającym na zmianę migracyjną, ponieważ ludzie już tam osiedleni pomagają przyjaciołom i znajomym zrobić krok. Ukraińcy ankietowani w badaniu podali również inne powody wyboru Niemiec, w tym wyższe płace, wyższe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepsze usługi medyczne.
W badaniu wskazano również na lekcje języka niemieckiego organizowane przez rząd dla uchodźców jako ważny czynnik, który pomógł Ukraińcom zintegrować się ze społeczeństwem i odnaleźć się na rynku pracy. Z kolei polski rząd nie oferuje uchodźcom bezpłatnych szkoleń językowych.

W badaniu przeprowadzono wywiady z 400 ukraińskimi uchodźcami, którzy najpierw uciekli do Polski, a następnie przenieśli się do Niemiec.

image

Jan Malicki, dyrektor Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich, powiedział, że 400 osób to wystarczająco duża grupa, aby wyciągnąć wnioski. Zastrzegł jednak, że obecnie największą niewiadomą jest to, ile osób będzie chciało wrócić na Ukrainę po wojnie, co będzie zależało od zakresu zniszczeń i warunków, jakie państwo ukraińskie będzie w stanie im zaoferować.

Moje osobiste, prywatne zdanie: Ukrainy nie można pozostawić własnemu losowi, gdyż Rosja, Chiny i Iran walczą z liberalnym porządkiem świata. Rosyjskie ludobójstwo w Ukrainie to efekt doktryny strategicznej - zbrodniczość jest od zarania wpisana w doktrynalny komunizm.

image

https://mediendienst-integration.de/migration/flucht-asyl/ukrainische-fluechtlinge.html
https://www.berliner-zeitung.de/wirtschaft-verantwortung/krieg-flucht-ukrainer-verlassen-polen-sie-fahren-zurueck-in-die-heimat-oder-lieber-nach-deutschland-li.2160089


Zobacz galerię zdjęć:

MZZ
MZZ FB
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo