0 obserwujących
89 notek
81k odsłon
  308   0

FŻP - W. Bartoszewski w zwiazku z inicjatywą Dawida Pelega

Prezentujemy odpowiedzi Ministra Władysława Bartoszewskiego, Pełonomocnika PRM ds. Dialogu Międzynarodowego na na pytania sformułowane przez Redakcję FŻP (Forum Żydów Polskich)w związku z doniesieniami prasowymi na temat konferencji w Pradze z udziałem Davida Pelega:

Jaki wpływ miało stanowisko FŻP na charakter negocjacji i czy zostało w jakikolwiek sposób wykorzystane?

Bardzo dziękuję za przesłane materiały. Zapoznałem się z nimi. Uważam zaprezentowane w nich poglądy za bardzo interesujące i pożyteczne. W wielu punktach podzielam ten tok myślenia. Elementy stanowiska Forum Żydów Polskich wykorzystałem podczas rozmów kuluarowych w czasie konferencji w Pradze.

Czy brak ustaw w zakresie reprywatyzacji, pomimo licznych obietnic, ma związek z roszczeniami wyartykułowanymi przez Pelega?

Stanowisko Davida Pelega, z którym zresztą członkowie naszej delegacji żadnych rozmów dwustronnych podczas praskiej konferencji nie prowadzili, nie ma żadnego wpływu na przebieg prac nad ustawą o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji. Projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa i podlega dalszemu procesowi legislacyjnemu.

Dlaczego przebieg konferencji w Pradze nie miał odpowiedniego nagłośnienia? Czy poufności rozmów życzyła sobie strona izraelska, a właściwie środowisk żydowskich domagających się rozszerzonych rekompensat?

Podczas konferencji w Pradze nie były prowadzone żadne poufne czy tajne rozmowy dotyczące rozszerzonych rekompensat dla środowisk żydowskich. Wszystkie postulaty w tej sprawie, także dotyczące tzw. mienia bezspadkowego, były formułowane na forum publicznym podczas spotkań przygotowawczych do konferencji oraz podczas samej konferencji. Polska zaś niezmiennie prezentowała stanowisko, że przyjęcie rozwiązania traktującego jedną z grup poszkodowanych w sposób odmienny od pozostałych, jest sprzeczne z polskim prawem.

Czy rozmowy będą kontynuowane i od jakich kroków prawnych uzależniony jest dalszy dialog w tym zakresie ze stroną izraelską? Jak szerokie gremium reprezentuje David Peleg? Czy masowość jego organizacji ma wpływ na przebieg rozmów?

Zwracam uwagę, że p. David Peleg nie reprezentuje Państwa Izrael, lecz World Jewish Restitution Organization.

Pytania w imieniu Redakcji FŻP zadawał Przemysław Wiszniewski.

W sprawach odnoszących się do zagadnień tematyki polsko - żydowskiej, w tematach których autorami są publicyści FZPEuropa 21 oddaje blog do pełnej dyspozycji FZP.

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale