2 obserwujących
148 notek
144k odsłony
  290   0

Przełom ws. reprywatyzacji już w wakacje ?

Prokuratoria Generalna przygotowała niejawną opinię ws. ustawy reprywatyzacyjnej uwzględniającą większość uwag środowisk żydowskich. Wg ustaleń dziennikarzy opinia mówi o możliwości zwrotu 100 procent wartości utraconej nieruchomości oraz zakłada wprowadzenie do ustawy zapisu umożliwiającego zwrot nieruchomości "w naturze". Odłożona ustawa zakładała zwrot jedynie 25% wartości bezpośrednim spadkobiercom mającym polskie obywatelstwo. Projekt zamrożonej ustawy reprywatyzacyjnej brał pod uwagę fakt podpisania przez Polskę umów indemnizacyjnych oraz uwzględniał (zgodnie z polskim prawem) brak dziedziczenia mienia bezspadkowego przez osoby trzecie. Oznaczało to brak jakichkolwiek wypłat dla organizacji żydowskich za pozostawione mienie pożydowskie.

Nieoficjalnie mówi się o możliwości przełomu w czasie wyjazdowego posiedzenia polskiego rządu w Izraelu. Nie wiadomo jeszcze jak ma wyglądać formuła spotkania obu rządów w czerwcu, mówi się o spotkaniu w ramach Grupy Wyszehradzkiej lub pośrednictwie Victora Orbana który ma dobre relacje z premierem Izraela.

Na zbliżenie obu stron naciska także Departament Stanu USA żywo zainteresowany uchwaleniem ustawy reprywatyzacyjnej. Mamy pierwsze efekty wprowadzania w życie tzw. Deklaracji Teresińskiej. Pod presją USA Serbia zgodziła się na 20 corocznych wypłat na rzecz organizacji żydowskich jako rekompensatę za tzw mienie bezspadkowe. Sytuacja Serbii jest jednak inna niż Polski. Serbia dąży do jak najszybszego wejścia do UE zaś skala roszczeń żydowskich w stosunku do Serbii jest 500-krotnie mniejsza niż do Polski. Sprawa Serbii staje się jednak precedensem wprowadzającym ustalenia z Teresina w życie.

Opinia Prokuratorii Generalnej nie jest dla rządu wiążąca może jednak stanowić pretekst do przerzucenia odpowiedzialności za niepopularne zapisy w ustawie na opiniodawcę będącego de facto instytucją rządową.

https://www.wykop.pl/link/4265339/en-serbia-wyplaca-wiadomym-organizacjom-odszkodowanie-za-mienie-bezspadkowe/

https://wiadomosci.wp.pl/dotarlismy-do-utajnionego-dokumentu-ktory-zawiera-propozycje-kompromisu-z-izraelem-6225659895277697a

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka