finansenaplus finansenaplus
3246
BLOG

Zwolnienie lekarskie czy urlop - co bardziej się opłaca?

finansenaplus finansenaplus Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Pracując na umowę o pracę, w razie choroby, możesz skorzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego. W większości przypadków wiąże się to jednak z częściowym obniżeniem wynagrodzenia.

Właśnie z tego względu coraz więcej osób, gdy zachoruje, zamiast zwolnienia, decyduje się wziąć kilka dni urlopu wypoczynkowego. Zanim zdecydujemy się na taką zamianę, warto jednak znać wszystkie za i przeciw.

Zwolnienie lekarskie - wady i zalety.

Zaletą pracy na etacie jest niewątpliwie to, że jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, masz prawo w każdym momencie wziąć zwolnienie. Firma, w której pracujesz, nie może Ci tego odmówić, ani namawiać Cię do powrotu do pracy, pomimo iż, Twój stan zdrowia na to nie pozwala.

Niestety zdarzają się przypadki, kiedy pracodawcy zastraszają lub zmuszają pracowników do pracy w trakcie choroby. Absolutnie się na to nie zgadzaj. Takie działanie jest niezgodne z prawem.

Pamiętaj też, że w większości przypadków Twój pracodawca nie ma prawa zwolnić Cię z pracy podczas usprawiedliwionej nieobecności, jaką jest zwolnienie od lekarza. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracujesz na etacie krócej niż 6 miesięcy, a na zwolnieniu przebywasz dłużej niż 3 lub w przypadku, gdy pracujesz dłużej niż pół roku, a na zwolnieniu jesteś powyżej 272 dni.

Warto jednak wiedzieć, że pracodawca, bez żadnych wyjątków, nie może wyrzucić Cię z pracy, jeśli jesteś w ciąży.

Zdecydowaną wadą zwolnienia lekarskiego w porównaniu do urlopu, jest to, że przebywając na nim, otrzymasz zaledwie 80% należnego wynagrodzenia. Na płatnym urlopie przysługuje Ci pełne 100%.

Wyjątkiem jest zwolnienie lekarskie podczas ciąży i po wypadku w czasie pracy. W obu przypadkach należy Ci się pełna stawka. Będąc na zwolnieniu, musisz bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Jeśli mówią one, że powinnaś leżeć, to nie spaceruj po galeriach handlowych, ani nie wybieraj się do kina. Pamiętaj, że ZUS może w każdej chwili skontrolować, czy Twoje zwolnienie lekarskie przebiega prawidłowo.

Bezwzględnie nie wolno Ci również pracować zarobkowo w innej firmie podczas choroby. Nie warto oszukiwać i naginać prawa, ponieważ za wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem możesz, nie tylko stracić zasiłek chorobowy, ale również zostać zwolniona z pracy dyscyplinarnie bez okresu wypowiedzenia.

Urlop w trakcie choroby.

Jeśli masz sporo dni urlopowych, możesz oczywiście z nich skorzystać podczas choroby, zamiast brać zwolnienie. Pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop, a w przypadku zwolnienia lekarskiego nie musisz o nic prosić- po prostu zgłaszasz szefowi, że nie będzie Cię w pracy.

Niewątpliwą zaletą urlopu wypoczynkowego jest to, że przysługuje Ci w trakcie jego trwania pełne wynagrodzenie, nie odczujesz więc finansowo swojej nieobecności w pracy. Pamiętaj jednak, żeby rozważnie korzystać z tej opcji, aby później nie okazało się, że zostało Ci zbyt mało dni wolnych do wykorzystania, aby pojechać na jakiekolwiek wakacje.

Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu.

Wielu pracowników nie wie, jak postąpić, kiedy zachoruje, przebywając na urlopie wypoczynkowym. Z reguły jest tak, że jeśli będąc na 2-tygodniowych wakacjach, po tygodniu zdarzy nam się zachorować, to w żaden sposób nie zgłaszamy tego pracodawcy, tylko machamy ręką na całą sytuację i leczymy się, będąc na urlopie.

To duży błąd, zwłaszcza jeśli masz niewiele wolnych dni do wykorzystania i bardzo Ci na nich zależy. Jeśli zachorujesz na urlopie, bez wahania skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego.

Przerywa ono bowiem bieg trwania urlopu, tym samym dni spędzone na zwolnieniu pozostają nadal w puli dni urlopowych. Oczywiście, żeby je wykorzystać w późniejszym terminie, musisz złożyć nowy wniosek urlopowy, dogadać się z szefem i wspólnie ustalić, kiedy możesz te dni wykorzystać.

Warto pamiętać, że nadużywanie nie do końca zasadnych zwolnień lekarskich, nie jest dobrym pomysłem. Zdarza się niestety, że nieuczciwi pracownicy udają się do lekarzy symulując różne dolegliwości, żeby je uzyskać.

Takie postępowanie jest bardzo ryzykowne. Zamiast oszukiwać lepiej uczciwie porozmawiać z pracodawcą- jeżeli nie masz już urlopu płatnego, a bardzo Ci zależy na kilku dniach wolnego, poproś o urlop bezpłatny.

Co prawda nie dostaniesz za niego wynagrodzenia, ale postąpisz uczciwie i nie narazisz się na utratę szacunku pracodawcy, postępowanie w ZUS i ryzyko zwolnienia z pracy.

Z zawodu ekonomista, rocznik 1983. Finansami zajmuję się od kilkunastu lat, prowadzę również bloga - Jak oszczędzać pieniądze - na którym staram się dzielić swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości