Zdjęcie dodane przez Pixabay: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/most-zlotej-bramy-208745/
Zdjęcie dodane przez Pixabay: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/most-zlotej-bramy-208745/
Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc
138
BLOG

Ile kosztuje zarejestrowanie i prowadzenie spółki w Delaware (USA) z Polski?

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc Gospodarka Obserwuj notkę 4
Amerykański stan Delaware nie bez przyczyny bywa określany podatkowym rajem. Prowadzenie firmy w Delaware jest przejrzyste, bardzo łatwe i korzystne podatkowo. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze korzyści z prowadzenia firmy w Delaware i jak ją założyć.

Większość Polaków, którzy ze względów podatkowych rozważają przeniesienie firmy za granicę, bierze pod uwagę przede wszystkim bliższe destynacje, np. Cypr czy Czechy. Taki tok myślenia wynika przede wszystkim z braku rzetelnej wiedzy na temat alternatyw oraz obaw związanych z kosztami takiej działalności. Zdecydowanie wartym przemyślenia kierunkiem jest amerykańskie Delaware — niewielki stan zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu USA na południe od Pensylwanii, gdzie prowadzenie spółek jest tańsze niż w Europie Co ciekawe, aż przez 7 lat Amerykańska Izba Gospodarcza uznawała ten stan za najbardziej przyjazne środowisko do prowadzenia biznesu w USA.

Jaką formę prawną wybrać w Delaware?

Jedną z kluczowych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć przed założeniem firmy w Delaware, będzie z pewnością wybór formy prawnej. Od tego zależą także koszty z tym związane. Dla większości przedsiębiorców, na początek zdecydowanie najlepszym wyborem okaże się spółka LLC, łączącej konstrukcję polskiej spółki z o.o. ze spółką osobową. Dzięki temu, że posiada własną, niezależną od wspólników osobowość prawna, w pełni chroni ich majątek osobisty. Z drugiej jednak strony, jej przychody mogą być przypisywane bezpośrednio udziałowcom. Taka konstrukcja pozwala więc uniknąć podwójnego opodatkowania — jednej z największych bolączek wspólników polskich półek z o.o.

Ile kosztuje prowadzenie firmy w Delaware?

Roczne koszty prowadzenia LLC w Delaware to przede wszystkim koszty administracyjne, koszty agenta, adresu, opłata wnoszona przez wszystkie spółki tzw. Franchise Tax. Łącznie jest to około 1500 euro. Jeśli spółka nie prowadziła działalności na terenie Delaware i posiada zyski tylko spoza stanu, wnosi stałą opłatę podatkową, która wynosi 300 dolarów rocznie bez względu na wysokość obrotu i dochodu.

Dlaczego firma w Delaware?

Delaware cieszy się ogromną popularnością wśród największych amerykańskich potentatów. To właśnie tam swoje działalności zarejestrowało ponad 50% amerykańskich spółek giełdowych i aż 63% spółek z listy Fortune 500, czyli najbogatszych spółek w USA.

Nic dziwnego. Prowadzenie firmy w Delaware niesie za sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze:

  • możliwość uniknięcia podatku dochodowego (pod pewnymi warunkami, o których przeczytasz w akapicie Firma w DelawareDelawaere — opodatkowanie);
  • korzystna dla zagranicznych inwestorów sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
  • w przypadku spółki LLC — brak konieczności powoływania zarządu oraz brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki;
  • brak wymogu dotyczącego minimalnego kapitału spółki;
  • brak wymogu sprawozdawczości, który generuje nie tylko dodatkowe koszty, ale także obowiązki;
  • brak obowiązku posiadania lokalnego dyrektora nominowanego;
  • maksymalna poufność biznesu. Choć nam Polakom pewnie trudno w to uwierzyć, urząd rejestracyjny w Delaware nie zbiera i nie archiwizuje informacji o udziałowcach oraz osobach zarządzających spółką. Zapewnia to maksymalną poufność prowadzenia biznesu. Jedyne sytuacje, w których urząd ma pewno udostępnić dane wspólników i zarządu to postępowanie sądowe i egzekucyjne;
  • możliwość posiadania biura i adresu korespondencyjnego w innej lokalizacji.
  • łatwa i szybka procedura rejestracji — w amerykańskim odpowiedniku polskiego KRS-u zarejestrujesz spółkę nawet w jeden dzień!

Firma w Delaware — opodatkowanie

Z punktu widzenia przedsiębiorcy największą zaletą spółki w Delaware jest zerowe opodatkowanie, jeśli zysk pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych, a wspólnicy spółki nie są rezydentami USA. Założenie spółki w Delaware będzie więc bardzo korzystne podatkowe dla polskich rezydentów, którzy obsługują klientów spoza USA, np. z Europy czy Azji. W Delaware nie ma również podatku od sprzedaży, podatku od dochodów z inwestycji, podatku od spadków ani podatku od własności osobistej. Chociaż firmy mogą być obciążone podatkiem franczyzowym, jego wartość jest naprawdę symboliczna w porównaniu z wartością podatku dochodowym, jaki pobierają inne stany.

Taka konstrukcja pozwala uniknąć opodatkowania w pełni legalnie, bez dodatkowych kruczków czy haczyków.

Jak krok po kroku założyć firmę w Delaware?

Aby założyć spółkę w Delaware, należy ustanowić Przedstawiciela Urzędowego (Registred Agent). Konieczne będzie także wskazanie siedziby i przedłożenie aktu rejestracji spółki (Certificate of Formation) w Siedzibie Sekretarza Stanu. Ważne, aby dokument zawierał w treści określenia Limited Liability Company lub skróty L.L.C. albo LLC oraz oczywiście ustaloną wcześniej nazwę podmiotu. W przypadku, jeśli spółka ma co najmniej 2 udziałowców, niezbędne jest także wystąpienie o nadanie Federalnego Numeru Identyfikacji Podatkowej oraz składanie rocznych zeznań podatkowych do Urzędu Podatkowego (Internal Revenue Service). W przypadku spółek, które nie osiągnęły dochodów na terytorium USA, dokument powinien potwierdzać taką informację.

Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka