Blog
Przemyślenia z kraju dobrobytu
Firmus Piett
0 obserwujących 285 notek 257988 odsłon
Firmus Piett, 11 grudnia 2015 r.

Skok na trybynał czy skok trybunału?

Nie jestem prawnikiem, ale od dłuższego czasu zastanawiam się, czy zdroworozsądkowe rozumienie przepisów prawa jest w Polsce zakazane? Bo zapisy konstytucji wydają się naprawde bardzo proste... Co zatem moim zdaniem źle zrobił Trybunał Konstytucyjny:

Złamanie istotnej zasady cywilizowanego prawa:

Nemo iudex in causa sua, w polskim prawie opisanej w art. 40 kpk

Już samo to, że sędziowie TK, którzy brali udział w przygotowaniu ustawy jaką następnie zamierzali oceniać pod kątem zgodności z konstytucją kompromituje ich do cna. TK powinien się w całości wyłączyć ze sprawy lub po prostu złożyć rezygnację.

A teraz konstytucja:

Art. 195/3.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Tego nawet nie trzeba tłumaczyć. Przewodniczący TK nie wychodzi z mediów a w Sejmie pojawia się wśród posłów PO i Nowoczesnej nawet nie udaje bezstronności. Sędziowie TK na rozprawach zadają polityczne pytania daleko wykraczające poza tematykę analizowanych spraw, wyraźnie wpisuje się to w działania opozycji.

Art. 10/1.

UstrójRzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

Równowaga to nie uzurpacja. TK nie ma kompetencji ani prawa do oceny konkretnych działań władz państwowych a stale to robi próbując nielegalnie nadać sobie większe niż faktycznie ma uprawnienia.

Art. 4/1.

    Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

Naród dokonał wyboru w dniu 25 października 2015. Tymczasem działania TK nie zmierzają do usunięcia niekonstytucyjnych przepisów z przyjmowanych przez Sejm ustaw a do sparaliżowania prac nowo wybranego parlamentu. Dzieje się to w interesie grup które wybrały obecnie urzędujących sędziów TK.

Art. 188/1.

Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją

Tymczasem TK już zapowiedział badanie zgodności z konstytucją uchwał Sejmu o wyborze 5 sędziów TK. Jest to czyste bezprawie. Żaden przepis konstytucji nie przyznaje mu takiej kompetencji.

Kto moim zdaniem ma władzę do tego, by w sytuacjach kryzysowych przywoływać TK do porządku?

Art. 126/2.

Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.

Moim zdaniem ten przepis pozwala prezydentowi na znacznie więcej niż dziś się z niego wywodzi. W połączeniu z ustępem 1 tego samego artykułu daje mu to moim zdaniem całkiem mocny mandat do porządkowania takich "zamieszań" z jakimi mamy do czynienia obecnie.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Kiedyś zwolennik Rebelii i UD potem UW i w końcu PO, dziś zwolennik zdrowego rozsądku i PiS. Nawróciłem się po wyborach z 2005 roku, kiedy to przez przypadek obejrzałem na żywo obrady ze spotkania liderów PiS i PO w sprawie tworzenia koalicji. Kiedy potem oglądałem telewizyjne relacje z których wynikało coś zupełnie innego niż wcześniej widziałem doznałem szoku i olśnienia. Zacząłem się zastanawiać nad swoją wcześniejszą "młodzieńczą" naiwnością, czytać literaturę którą wcześniej gardziłem i dziś jestem pewien kto stoi po właściwej stronie...

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @DRY IMACT Nikt nie mówi o sztucznym zawyżaniu pensji. Wystarczyło przez te 25 lat utrzymać...
  • @RETALIACJA Taki sam obowiązek miał 9 lat temu prezes TK pan magister Stępień, a jednak...
  • @WUJEK M Czyli konstytucja podważa jedną z naczelnych zasad prawa rzymskiego? Nie sądzę.

Tematy w dziale