8 obserwujących
32 notki
19k odsłon
  234   1

Fizyka kwantowa rozdział 1

W fizyce (tak w ogólności ) przyjęto dzielić świat na dwie kategorie : świat mikro i świat makro - skopowy.

świat makro, to świat opisywany przez fizykę klasyczną, a świat mikro, przez fizykę kwantową.

Granica takiego podziału jest umowna (i często dyskusyjna), niemniej jednak przyjmuje się, że świata mikro, to świat układów fizycznych, których rozmiary są mniejsze od powiedzmy 1 mikrona.

Zachowanie takich układów fizycznych opisywane jest przez fizykę, która często budzi zdziwienie i niedowierzanie, bowiem wiele jej faktów istotnie rożni się od faktów znanych z =fizyki makro układów.

W obecnym czasie fizyka kwantowa jest dziedziną empirycznie bardzo mocno eksploatowaną, przynosząc coraz to nowe fakty. Postępy w optyce kwantowej i informatyce kwantowej i nanotechnologii pozwoliły w wielu aspektach odsłonić nowe i nieoczekiwane obszary świata kwantowego.

Przeglądając starszą (powiedzmy z przed lat 30 -tu i starsza ) literaturę (podręcznikową ) omawiającą  temat mechaniki kwantowej (MQ ) trudno znaleźć nawet wzmianki o współcześnie omawianych zjawiskach np. stany splątane, komputery kwantowe, nielojalność itp.

Trudno też przetrawić zawiły aparat matematyczny np. szczegółową analizę rozwiązań równań Schroedingera dla jadra atomu (wodoru ), nie mówiąc już o równaniu Diraca.

Problemem jest zarówno warstwa matematyczna, jaki wyłowienie z niej istotnych dla MQ zagadnień, które czynią ją odmienną od mechaniki klasycznej.

Przestrzeń Hilberta (zespolona i nieskończeniewymairowa ) dla układu kwantowego o wielu stopniach swobody, plus uwzględnienie probabilistycznego charakteru operatorów (obserwabli ) w niej działających, plus uwzględnienie spinowego topnia swobody, plus rozwiązania w postaci funkcji specjalnych, ...

sprawiają, że bardzo trudno zobaczyć, to co jest konceptualnie ważne.

Aby ułatwić takie rozumienie Aleksander Lwowskij - profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, fizyk - eksperymentator, napisał książkę pt. Fizyka kwantowa. Wprowadzenie na przykładzie fotonów.

której celem (jak sam autor pisze na wstępie ) jest omówienie na najprostszym przykładzie (ale nie trywialnym ) dwu stanowego układu kwantowego (fotonie o dwóch stanach polaryzacji ) podstawowych zjawisk świata fizyki kwantowej. Jednocześnie autor wprowadza odpowiedni aparat matematyczny - bez zbędnych zawiłości ( kto chce zawiłości matematyczne - naprawdę koszmarne - znajdzie je w innej  książce, która jest wymieniona w tłumaczonym tekście wraz z cytatmai z niejże ) 

Tłumaczenie rozdziału 1 i dodatków A, B, C (wraz z własnymi dodatkami ) można znaleźć tu :

www.fizyka-teoretyczna.pl/tlumaczenia/Lwowskij_Mechanika_kwantowa_cz1.pdf


   


     


 

       

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie