Jak ogólnie wiadomo w ramach dynamiki nieliniowej możemy wyróżnić bardzo szeroką klasę układów dynamicznych przejawiających zachowanie chaotyczne
( Zobacz np. tekst pt. „Metody matematyczne i modele dynamiki nieliniowej” )
„Nowe metody dynamiki chaotycznej” - N. A. Magnickij, S. W. Sidorow
Rosyjska Akademia Nauk Instytut Analizy Systemowej
Moskwa Editoriał 2004
Tłumaczenie własne dostępne pod poniższym linkiem :
fizyka-teoretyczna.republika.pl/tlumaczenia/Nowemetody.zip
Układy nieliniowych rr są przypadkiem szczególnym obszernej klasy nieliniowych układów dynamicznych, do których zaliczamy również różnorodne nieliniowe algebraiczne, różnicowe, całkowe, funkcjonalne i abstrakcyjne równania operatorowe. W związku z tym obecnie zupełnie naturalnym wydaje się jednolite geometryczne podejście do analizy nieliniowych układów dynamicznych, pozwalające rozpatrywać z jednej pozycji układy nieliniowe, opisywane zarówno przez odwzorowania dyskretne, jak rrz i rrc [1 – 10].
Ponieważ analiza własności ciągłych układów dynamicznych, opisywanych przez rr, może być sprowadzona do analizy własności pewnego odwzorowania – odwzorowania Poincarego, to ujawnione w ciągłych układach dynamicznych nieregularne, chaotyczne zachowanie trajektorii, wiązano zazwyczaj z obecnością w takim układzie dziwnego atraktora. Jednakże formalny dowód takiego faktu nawet dla popularnego układu trzech rrz Lorenza, w którym to po raz pierwszy zauważono nieregularne zachowanie trajektorii [17] , napotkał na poważne trudności. Wielorakie próby prowadzone w przeciągu wielu lat uzasadnienia z użyciem metod geometrycznej teorii układów dynamicznych, obecności dziwnego atraktora w otoczeniu pętli separatys siodło- węzeł i siodło- ognisko w układzie Lorenza zakończyły się niepowodzeniem [18 – 27]. Oprócz tego, zagadnienie pokazania czy zachowanie rozwiązań układu Lorenza pokrywa się z dynamiką geometrycznego atraktora Lorenza zostało sformułowane przez S. Smale’a jako jeden z 18-tu najbardziej znaczących problemów XXI wieku [28]. Wyniki niedawnych prac autorów [29 – 31] pozwoliły w pewnym stopniu twierdzić, ze podejście geometryczne, rozwinięte dla odwzorowań dyskretnych, które to pozwala otrzymać dla nich szereg ważnych wyników, nie jest adekwatne w zastosowaniu do ciągłych układów dynamicznych, opisywanych przez rrz. Odnosi się wrażenie, że sama definicja złożonego (nieregularnego ) atraktora ciągłego układu dynamicznego jako dziwnego atraktora, jak również takie tradycyjne rozdziały dynamiki chaotycznej, jak obliczanie wymiaru atraktora, scenariusza przejścia do chaosu i kryteria chaosu dynamicznego wymagają znaczącej korekty.
Jak pokazują liczne przykłady [29 – 34], ani obecność dodatniego wykładnika Lapunowa, ani obecność pętli separatys siodło- węzeł i siodło- ognisko nie są warunkami koniecznymi istnienia w układzie rr chaotycznej dynamiki. Oprócz tego, nieregularne atraktory ogromnej klasy trójwymiarowych dysypatywnych autonomicznych układów rr, zawierającej również wszystkie klasyczne układy chaotyczne, kreowane są w wyniku jednych i tych samych kaskad miękkich bifurkacji stabilnych cykli granicznych. Początkiem zawsze jest kaskada bifurkacji podwojenia okresu Feigenbauma, przechodząca w pełną lub nie pełną subharmoniczną kaskadę bifurkacji Szarkowskiego, która jest generowana przez pełną lub nie pełną kaskadę homokliniczną bifurkacji.
W przedstawionej książce, postępując za pracą N. Magnickiego [35], przedstawiamy teorię takich atraktorów, nazwanych syngularnymi. Istnieją one tylko w oddzielnych punktach gromadzenia się wartości parametru bifurkacyjnego i zawierają w dowolnym swoim otoczeniu niestabilne cykle o różnych okresach. Dowiedziono, ze dowolny syngularny atraktor trójwymiarowego autonomicznego dysypatywnego i nieliniowego układu rrz leży na dwuwymiarowej wielogałęziowej powierzchni trójwymiarowej przestrzeni fazowej, będącej domknięciem dwuwymiarowej inwariantnej, niestabilnej rozmaitości syngularnego cyklu siodłowego, dającej początek kaskadzie bifurkacji podwojenia okresu.
W związku z tym faktem wymiar syngularnego atraktora trójwymiarowego układu nie może przewyższać wartości 2.
Na pytanie czy istnieje jeden scenariusz przejścia do chaosu, autorzy odpowiadają, wysuwając następującą hipotezę :
Zatem, we wszystkich układach z rozpatrzonej w książce klasy autonomicznych trójwymiarowych układów rrz w procesie przejścia do chaosu rodzą się pełne lub niepełne subharmoniczne lub homokliniczne syngularne atraktory. Taki scenariusz przejścia do chaosu jest charakterystyczny również dla wszystkich znanych klasycznych trójwymiarowych autonomicznych dysypatywnych układów nieliniowych rrz, włączając w to układy Lorenza, Rosslera, Chua i innych [29 – 33]
Oprócz tego, jak pokazujemy taki scenariusz przejścia do chaosu realizuje się również w układach o dużym wymiarze, a nawet w nieskończenie wymiarowych układach rr. A ponieważ innych scenariuszy przejścia do chaosu w dysypatywnych układach nieliniowych rrz, jak tylko poprzez subharmoniczną lub homokliniczną kaskadę bifurkacji, póki, co realnie nie znaleziono, to bardzo prawdopodobnym wydaje się hipoteza o uniwersalności opisanego w niniejszej książce sposobu pojawiania się dynamiki chaotycznej w układach rr.
I na koniec jeszcze kilka ciekawych wyjątków z proponowanej książki :
1. Kaskada bifurkacji podwojenie okresu. Scenariusz Feigenbauma
( dwuwymiarowych powierzchniach w przypadku trójwymiarowym ) i że bardzo prawdopodobne jest niewystępowanie pojedynczego dodatniego wykładnika Lapunowa przy ruchu po takich atraktorach. Przy tym wymiar nieregularnych atraktorów trójwymiarowych układów nie powinien być wyższy niż 2, a chaos nie powinien być określany poprzez hiperboliczność układu, ani eksponencjalne rozbieganie się trajektorii na atraktorze, a przesunięciem fazy jednych trajektorii względem innych w miarę przybliżania się do atraktora. Zostało również sformułowane założenie o tym, że nieregularne atraktory układów trójwymiarowych nie są tworami stabilnymi w przestrzeni fazowej i strukturalnie stabilnymi ze względu na parametr, a istnieją tylko w oddzielnych punktach skupienia wartości parametru bifurkacyjnego, będąc w istocie domknięciami półstabilnych nieperiodycznych trajektorii. Stwierdzenia takie zostały w pełni potwierdzone przez wyniki różnorodnych eksperymentów numerycznych, przedstawionych w rozdziałach 3 i 5.
W niniejszym rozdziale wszystkie powyżej sformułowane problemy zostały pozytywnie zweryfikowane dla szerokiej klasy trójwymiarowych autonomicznych układów nieliniowych rrz, posiadających od samego początku syngularny cykl stabilny.
Dowiedziono również [35], że wszystkie regularne i syngularne atraktory takich układów, pojawiające się po utracie stabilności cyklu syngularnego przy zmianie wielkości parametru systemowego w procesie subharmonicznych, homoklinicznych i być może bardziej złożonych kaskad bifurkacji, należą do domknięcia jej gładkiej dwuwymiarowej i jako minimum dwuspójnej niestabilnej rozmaitości.
Ujawniony mechanizm, za pośrednictwem którego przesunięcie fazy trajektorii układu przy ich obrocie wokół wejściowego syngularnego cyklu daje możliwość przejść do pewnego jednowymiarowego ciągłego i niemonotonicznego odwzorowania odcinka w siebie w pewnej dwuwymiarowej poruszającej się wzdłuż cyklu płaszczyźnie.
Wejściowemu cyklowi na takiej płaszczyźnie odpowiada osobliwy punkt typu „rotor” ( zobacz p.p 4.4 ) dwuwymiarowego nieautonomicznego układu rrz o współczynnikach periodycznych.
Powyżej ustalone przejście daje możliwość wyjaśnienia natury i przyczyny formowania syngularnych atraktorów autonomicznych trójwymiarowych układów na podstawie teorii jednowymiarowych ciągłych i niemonotonicznych odwzorowań, fundament których został postawiony w pracach M. Feigenbauma, A. Szarkowskiego, T. Liego i J. Yorke’a [66, 76, 86- 88]. Z takiej teorii wynika, że przejście do chaosu w trójwymiarowych nieliniowych układach rr, posiadających syngularne cykle, realizuje się właśnie w ten sposób jaki obserwujemy w eksperymentach numerycznych tj. poprzez kaskadę bifurkacji Feigenbauma podwojenia okresu cykli, a następnie poprzez subharmoniczną kaskadę Szarkowskiego.
Ponieważ innych scenariuszy przejścia do chaosu w omawianych układach rrz, jak poprzez kaskadę bifurkacji podwojenia okresu cykli, subharmoniczną, a następnie być może homokliniczną kaskadę bifurkacji póki co realnie nie znaleziono ( zobacz [29 – 30], jak również rozdziały 3, 5 ), to bardzo prawdopodobna wydaje się hipoteza mówiąca o uniwersalności opisanego w niniejszym rozdziale sposobu pojawiania się dynamiki chaotycznej. W układach o większym wymiarze (< 3 ) może realizować się scenariusz przejścia do chaosu poprzez subharmoniczna kaskadę bifurkacji dwuwymiarowych torusów ( zobacz p.p 3.2 oraz [34] ), co również układa się w ramy przedstawionego dalej podejścia. Zatem, ani obecność w układzie dodatniego wykładnika Lapunowa, ani obecność pętli separatysy siodło- węzła lub siodło- ogniska, ani nawet obecność samego siodło- węzła lub siodło- ogniska nie są warunkami koniecznymi istnienia w danym układzie rr dynamiki chaotycznej.
4.7 Uwagi i wnioski końcowe.
W niniejszym rozdziale dowiedziono, że przejście do chaosu w szerokiej klasie trójwymiarowych autonomicznych nieliniowych i dysypatywnych rrz realizuje się zgodnie z następującymi zasadami :
a) dowolny atraktor układu ( periodyczny lub syngularny ) leży na dwuwymiarowej, a w przypadku ogólnym – wielogałęziowej powierzchni G, będącej domknięciem dwuwymiarowej inwariantnej rozmaitości niestabilnej
( powierzchni separatysowej ) jej syngularnego cyklu siodłowego.
b) dynamika chaotyczna w układzie pojawia się dzięki przesunięciu fazy pomiędzy trajektoriami tworzącymi powierzchnię separatysową syngularnego cyklu, co prowadzi do możliwości pojawienia się w transwersalnej do cyklu, dwuwymiarowej płaszczyźnie rotującej jednowymiarowych odwzorowań ciągłych, posiadających wieloznaczne odwzorowania odwrotne.
c) dowolnym syngularnym atraktorem układu jest domknięcie pewnej, należącej do G półstabilnej nieperiodycznej trajektorii
d) dowolny atraktor syngularny nie posiada dodatnich wykładników Lapunowa, a jego wymiar fraktalny nie przewyższa wartości dwa.
e) we wszystkich układach w/w klasy realizuje się jeden i ten sam scenariusz przejścia do chaosu, rozpoczynający się kaskadą bifurkacji Feigenbauma podwojenia okresu stabilnych cykli, a następnie jest ona kontynuowana poprzez subharmoniczną bifurkacje Szarkowskiego kreacji stabilnych cykli o dowolnym okresie i przy obecności w układzie pętli separatysy siodło- ogniska – homoklinicznych kaskad bifurkacji stabilnych cykli, zbieżnych ku konturowi homoklinicznemu.
Zatem, we wszystkich układach rozpatrywanej klasy w procesie przejścia do chaosu kreowane są pełne i niepełne subharmoniczne lub homokliniczne atraktory ( za wyjątkiem bardziej złożonych atraktorów typu takiego jaki rozpatrzyliśmy w przykładzie 3 ). Takie scenariusze przejścia do chaosu są charakterystyczne również dla wszystkich znanych klasycznych trójwymiarowych autonomicznych, dysypatywnych układów nieliniowych rrz, włączając w to układy równań Lorenza, Rosslera, Chua i inne.
Dlatego też bardzo prawdopodobną wydaje się hipoteza o uniwersalności opisanego w niniejszym rozdziale sposobu pojawiania się dynamiki chaotycznej w w/w rrz.
**************************************************************
Z punktu widzenia moich dalszych celów chciałby szczególnie zaakcentowac rolę chaosu w układach dynamicznych, co też czynię poprzez niżej podany cyctat :
Życzę miłej lektury
Inne tematy w dziale Technologie