36 obserwujących
86 notek
188k odsłon
954 odsłony

Smoleńsk - racjonalna teoria zamachu

Wykop Skomentuj100

Zakładając teorię wybuchu, należy zadać sobie pytanie: Czy doszło by do zamachu, gdyby samolot nigdy nie wykonał podejścia w Smoleńsku?

Gdyby samolot wybuchł na wysokości kilkuset metrów lub kilku kilometrów, lub w trakcie podejścia/lądowania w pięknych warunkach pogodowych, teoria zamachu byłaby pierwszoplanowa.  Moim zdaniem zamachowcy nie zdecydowaliby się na taki krok, bo wykrycie zestrzelenia/zamachu byłoby zbyt łatwe.

Pozostaje więc zamach pod osłoną mgły.

Pierwszy problem to wystąpienie mgły w trakcie tego podejścia. Teorie sztucznej mgły i helu chyba już upadły. Można jednak się pokusić, by (choć na chwilę)  przypisać zamachowcom i te zjawisko, skoro teoretycznie można spory obszar zadymić.


Drugi problem to skłonienie załogi do wykonania podejścia w takich warunkach. Załoga nie ma możliwości samodzielnego pomiaru widzialności na pasie. Musi polegać na danych z kontroli ruchu lotniczego. Pamiętając asertywne zachowanie kapitana w locie do Gruzji, gdzie dla bezpieczeństwa odmówiono wykonania polecenia Prezydenta, zamachowiec będzie musiał założyć rozgrywkę z profesjonalistami.  Zakładając profesjonalizm załogi zamachowiec musi założyć że załoga będzie stosować się do swoich minimalnych warunków atmosferycznych.

Powiedzmy że da się załoga otrzyma podejście PAR+2xNDB. Minimalne warunki atmosferyczne są następujące, podstawa chmur 100m i widzialność 1200m. Zamachowiec musi podać warunki przynajmniej 100/1200m, a najlepiej dużo lepsze. Nagle Mińsk kontrola niszczy plany podając informację o mgle i widzialności 400m.  Zamachowiec nie może wyjść na idiotę i zostaje zmuszony podać: widzialność 400m, mgła, warunków do przyjęcia nie ma !!! 


Ku zdziwieniu zamachowca załoga sama prosi o zgodę na wykonanie podejścia.  Co więcej kolega Wosztyl potwierdza fatalne warunki ale uspakaja sugerując by wykonali DWA podejścia zanim odejdą na zapas. Zamachowiec będzie miał dwie szanse. Zaciera ręce i wysyła drwali do podcinki botaniki. 

Rodzi się pytanie, kto jest zamachowcem ??? Rosjanie, którzy podają fatalne warunki atmosferyczne rażąco uniemożliwiające podejście? czy Wosztyl, który sugeruje im aż dwa podejścia w tych warunkach? a może załoga która świadomie naraziła Prezydenta na śmiertelne niebezpieczeństwo???


StanZag twierdzi, że Rosjanie powinni w tych warunkach zamknąć lotnisko. Może i ma racje, ale kto ma dbać o bezpieczeństwo polskiego Prezydenta, wojsko wrogiego kraju, czy polscy piloci?  


Wykop Skomentuj100
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale