folt37 folt37
92
BLOG

Co to są pieniądze?

folt37 folt37 Gospodarka Obserwuj notkę 9

image


Zacznę od tego, że z powodu niskiej świadomości obywatelskiej w społeczeństwie polskim, władza „zapomina”, że z mocy konstytucji politycznym dawcą wszelkiej władzy w państwie jest suweren czyli naród.

„Art. 4 pkt.2 konstytucji mówi:

„Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Jest więc oczywiste, kto jest suwerenem, kto i na jakich warunkach suwerena reprezentuje”.

Tymczasem owa władza udaje, że jej wszystko wolno i w procesie rządzenia państwem zachowuje się z lekceważącym stosunkiem do narodu podejmując decyzje monarchistycznie /w monarchii suwerenem jest król/ z pomijaniem nakazów konstytucyjnych.

W czasie kryzysu inflacyjnego gospodarka państwowa jest mocno uczulona na racjonalność zarządzania finansami, które w tym czasie są głównym regulatorem w zapobieganiu perturbacji rynkowego mechanizmu podaży i popytu na pieniądz.

Niska świadomość obywatelska Polaków wynika z dziesięcioletnich zaniedbań państwa w procesie edukacji realizowanej ideologiczną polityką oświatową, bez troski o nauczanie konstytucyjnej wiedzy ustrojowej oraz gospodarczych czynników całokształtu sprawnej państwowości.

Społecznym „spinaczem” poprawności tych stosunków w państwie jest właśnie obywatelska świadomość społeczeństwa rozumiejącego gospodarcze zjawisko rynkowej równowagi podaży i popytu dóbr.

Pieniądz jest regulatorem tej równowagi. Większa podaż pieniądza zwiększa popyt na towary. Jeśli nie ma równowagi między podażą owych dóbr a popytem na nie, rodzi się inflacja /wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce skutkiem czego następuje spadek siły nabywczej pieniądza krajowego/.

Polityka socjalna polskiego rządu już od kwietnia 2016 r. uruchomiła lawinę pieniędzy rynkowych w postaci 500+, 300+, trzynastki i czternastki dla emerytów /wszystko bez progów dochodowych/. W latach 2019-2021 pomoc socjalna w postaci 500 zł na każde dziecko kosztowało budżetu państwa ok. 80 miliardów zł. Do tego dochodzą miliardy na 300+, 13 i 14 emerytury i inne dodatki tworząc wielu set miliardowe roczne wydatki budżetu.

Ten pieniądz nie został wygenerowany pracą więc psuł rynek finansowy nadmiarem pieniądza „pustego” współodpowiedzialnego za inflację.

W tym miejscu czas przytoczyć istotę pieniądza, którego nie rozumie roszczeniowe społeczeństwo zdemoralizowane przez państwo socjalne.

Oto elementarzowe przypomnienie:

Ekonomicznie pieniądz to prawnie określony środek płatniczy, który może wyrażać, przechowywać i przekazywać wartość ściśle związaną z realnym produktem społecznym.

Produkt społeczny - suma produkcji wszystkich podmiotów gospodarczych przedmiotem jako wartość dodana, która może występować w postaci wszystkich działań, prowadzących do zmiany surowca w gotowy produkt, który stanowi wartość dla klienta.

Wartość dodana – przyrost wartości dóbr w wyniku określonego procesu produkcji lub tworzenia usługi. Źródłem wartości dodanej jest praca.

Za resume notki niech posłuży to ostatnie zdanie:

ŹRÓDŁEM WARTOŚCI DODANEJ JEST PRACA!

Gdyby więc wycofać z rynku pieniądze nie produktywne /puste/ „pompowane” przez państwo w formie różnych „+”, a zastąpić je zarobionymi pieniędzmi za pracę, inflacja w Polsce była by dużo niższa i zawirowania cenowe też.

Czyli populizm władz i społeczna nieznajomość związku pracy z pieniądzem rodzi kryzysy, a kryzysy rodzą drogę do biedy.

Czas z tej drogi zawrócić! 

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Gospodarka