9 obserwujących
140 notek
127k odsłon
214 odsłon

Czy sinus to to samo co cosinus?

Wykop Skomentuj11

Mam takie pytanie, oczywiście do tych, którzy mieli do czynienia z trygonometrią i jeszcze coś pamiętają.

Jak bowiem wiadomo, obie te funkcje trygonometryczne mają ze sobą wiele wspólnego. W klasycznej wersji dotyczą bowiem:

1. Zależności między długościami boków w trójkącie prostokątnym w zależności od wartości pozostałych dwu kątów.

2. W liczniku obie mają długości przyprostokątnych.

3. W mianowniku mają długość przeciwprostokątnej.

Różni je tylko "drobny" szczegół: położenie przyprostokątnej. I ta różnica, jedna wobec trzech wymienionych cech wspólnych, jest kardynalna. I nikt nawet nie próbuje udowadniać, że jest inaczej, bo z góry wie, iż zostanie uznany albo za niedouczonego, albo za chorego na umyśle.

Tymczasem w innych dziedzinach nigdy nie brakuje chętnych do udowadniania, że taki sinus i cosinus to w istocie rzeczy takie same funkcje. Ostatnio na Salonie jeden taki usiłuje bronić chlapnięcia językiem przez naszą Noblistkę i stara się ze wszystkich sił udowodnić, iż niewolnictwo i feudalizm to były dwa analogiczne systemy...

Tyle, że w tym przypadku oprócz nieuctwa czy choroby umysłowej możemy mieć do czynienia z bardziej poważnym zagadnieniem: opisanym przez Orwella manipulowaniem słowami celem wpływania na stan świadomości społecznej. A dokładnie celem formowania społeczeństwa nieświadomego, podatnego na kolejne manipulacje językowe.

A wracając do naszych salonowych bohaterów, to oni w swoim uporze bronienia z góry przegranej sprawy nawet nie zauważają, iż oddają p. Oldze Tokarczuk klasyczną niedźwiedzią przysługę.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo