Gal-Anonim Gal-Anonim
752
BLOG

Czemu Rosjanie nie mogą rozjechać Ukraińców czołgami.

Gal-Anonim Gal-Anonim Technologie Obserwuj notkę 4
Ukraina, Rosja, Wojna, Taktyka, PPK, Javelin, NLAW, czołg.

Na początek krótki film.

 

Dwa słowa komentarza. Pancerz współczesnych czołgów jest naprawdę potężny i to nie ważne czy są to czołgi amerykańskie, rosyjskie czy ukraińskie. Czołg może wytrzymać trafienie z innego czołgu, trafienie przeciwpancermym pociskiem kierowanym (PPK) o granatniku przeciwpancernym nie spominając. Pod jednym warunkiem. Z oczywistych względów czołg jest najmocniej opancerzony z przodu i trochę słabiej z boku. Chodzi o to, że czołg ma być odporny na wrogie pociski wystrzelone do 30 stopni od osi pojazdu. Tak więc nawet Abrams jeśli podjedziesz do niego od boku lub tyłu to możesz go porazić nawet zwykłym granatnikiem. Jednak USA, Izrael i w ogóle całe NATO znalazły "proste" rozwiązanie tego problemu. Otóż na zachodzie opracowano broń przeciwpancerną, która razi czołgi od góry. A od góry czołg jest pokryty pancerzem o grubości od dwóch do trzech centymetrów. 

Dla przykładu FGM-148 Javelin 


W podobny sposób działa granatnik NLAW.


 

 Teraz co to zmienia pod względem taktycznym. Otóż w przeciwieństwie do rosyjskich systemów przeciwpancernych, które raczej nadają się do atakowania czołgów z boku lub tyłu, Javelin i NLAW mogą atakować czołgi z każdego kierunku. Są przy tym o wiele celniejsze i bezpieczniejsze dla użytkowników. Weźmy taki przykład. Jesteś ukraiński dowódcą plutonu piechoty, któremu przydzielono do wsparcia dwa czołgi T-84 . Twoim zadaniem jest zajęcie wioski, gdzie prawdopodobnie znajduje się pluton rosyjskiej piechoty uzbrojony między innymi w PPK 9M133 Kornet. Jako, przednich pancerz twoich czołgów "powinien" wytrzymać trafienie Kornetem to możesz kazać zająć swoim czołgistom zajęcie takiej pozycji, aby mieć wroga z przodu. Oznacza to, że w ataku na wioskę możesz liczyć na wsparcie dwóch armat kalibru 125 mm. A tak na serio, że w ogóle możesz myśleć o wysłaniu czołgów do walki. 
Teraz postawmy się w sytuacji rosyjskiego dowódcy, który też ma pluton piechoty, dwa czołgi T-72 albo lepiej dwa T-90. Twój problem polega na tym, że masz czołgi, a nie możesz ich użyć. Jeśli bowiem w atakowanej  wiosce jest choć jeden Javelin to jeżeli wyślesz swoje czołgi do  wsparcia ataku to prawdopodobieństwo , że je utracisz jest o wiele niż szansa, że twoje czołgi cokolwiek działają. Czyli ryzyko jest tak duże,  że tracisz swobodę operacyjną w użyciu swoich czołgów. Niby je masz, ale nie bardzo wiadomo co z nimi co z nimi począć.


Gal-Anonim
O mnie Gal-Anonim

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie