Brytyjski naukowiec, pracujący na amerykańskim uniwersytecie Princeton, został uhonorowany nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za analizy dotyczące zagadnień konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.
Komentarz ekonomisty Tore Ellingsen z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk: zakładano, że biedne gospodarstwa domowe będą zachowywać się podobnie jak bogate, z tą różnicą, że będą miały inny dochód do rozporządzania. Dziś, w dużej mierze dzięki pracy Angusa Deatona, nie tylko rozumiemy ograniczenia takiego podejścia, ale też mamy metody, by pracować lepiej nad opracowaniem polityki promującej dobrobyt i redukującą ubóstwo. W tym celu musimy najpierw zrozumieć indywidualne wybory konsumpcyjne - wskazano w uzasadnieniu, podkreślając, że Deaton bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego zrozumienia.
Jakob Svensson z komitetu nagrody ekonomicznej Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk: Angus Deaton otrzymał nagrodę za trzy związane ze sobą osiągnięcia. Za pracę nad tak zwanymi systemami popytu, za analizę związków między konsumpcją a dochodem na poziomie indywidualnym oraz za badania nad standardem życia i ubóstwem w krajach rozwijających się.
Eksperci Komitetu wyjaśniają, że konsumpcja jest ważnym wyznacznikiem zamożności, a w krajach o niskim dochodzie - wyznacznikiem biedy. Deaton badał tak zwane systemy popytu określające na przykład, które grupy społeczne zyskują, a które tracą, gdy rząd podnosi podatek VAT na żywność. Badał też związki między ogólnymi trendami i zachowaniami pojedynczych ludzi.
Analizy laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii pomogły zrozumieć zjawisko biedy na świecie i miały wpływ na kształtowanie polityki rozwoju. Angus Deaton pochodzi ze Szkocji, od wielu lat pracuje na Uniwersytecie Princeton w USA. Jeśli do wniosków wynikających z badań Deatona dodamy wnioski płynące książki Thomasa Piketty "Kapitał XXI wieku", w której wykazał w jaki sposób wadliwa redystrybucja zysków wpływa na postępujące rozwarstwienie społeczeństw na biednych coraz biedniejszych i bogatych coraz bogatszych, to mamy już przynajmniej ogólne pojęcie jak powinna funkcjonować prawdziwa ekonomia bez przymiotnika liberalna. Dodam - w interesie nawet tych najbogatszych, tylko nie chcą oni tego zrozumieć, debile.
więcej:
Angus Deaton laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych
Inne tematy w dziale Gospodarka