czyli tak sobie notuję co mi wpadło w oko, trochę bez ładu i składu, ale nie szkodzi i tak niewielu się zainteresuje ;-)
Jak wybiera się sędziów Trybunału?
Zgodnie z konstytucją Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na dziewięć lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ustawa o TK z czerwca 2015 roku stanowi, że sędziów TK wybiera indywidualnie, na dziewięcioletnie kadencje, Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Sędzią Trybunału - jak zapisano w nowelizacji ustawy o TK z 19 listopada 2015 roku - może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Kolejna z nowelizacji - z 22 grudnia 2015 roku - uchyliła m.in. art. 19 i 20 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, według których prawo zgłaszania kandydata na sędziego Trybunału przysługuje Prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.
Jak wskazano w uzasadnieniu tej nowelizacji, autorstwa PiS, te dwa artykuły stanowiły rozwiązanie konkurencyjne dla Regulaminu Sejmu, czym wprowadzały sprzeczność oraz ingerowały w autonomię Sejmu w zakresie wyboru sędziów TK.
Według Regulaminu Sejmu, wnioski w sprawie kandydata na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego mogą zgłaszać Prezydium Sejmu albo co najmniej 50 posłów. Wnioski składa się marszałkowi Sejmu w terminie 30 dni przed upływem kadencji sędziego TK.
Spór wokół TK i opinia Komisji Weneckiej
19 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października (przez poprzedni Sejm). Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.
3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu). Wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim.
Zaś 9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła na początku marca opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Czytamy w niej, że "osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń Trybunału.
Premier Beata Szydło skierowała opinię KW do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół TK. Następnie marszałek Sejmu przekazał opinię do klubów parlamentarnych. Poinformowano wówczas również, że Marek Kuchciński powoła zespół, który zajmie się analizą opinii Komisji Weneckiej.
i to jak na razie wszystko w tej sprawie, link:
Ryszard Terlecki: zgłaszamy kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego
Tygodnik "wSieci" opublikował kilka fragmentów książki jednego z bohaterów afery taśmowej
Pan Konrad Lasota przerwał milczenie w formie bardzo ciekawej, bo to jest książka, która się ukaże niebawem nakładem wydawnictwa de Facto (...) Jest to jeden z tych kelnerów, którzy nagrywali. Jest tu kilkoma pytań na które on próbuje odpowiedzieć. Dlaczego nagrywali? Otóż on twierdzi, że jeden z powodów jest taki, że pan Falenta i inni się po prostu do niego zwrócili. I to miał być deal biznesowy ale w tle mieli być ludzie służb specjalnych, którzy na bazie pozyskanej na tych nagraniach wiedzy mieli dokonywać różnych transakcji giełdowych. (…) Ale pan Lasota twierdzi, że im bardziej w to wchodził tym bardziej pojawiał się motyw drugi. To znaczy on zobaczył zepsucie, degenerację, absolutny cynizm tego świata, który tam się pojawia. I to jest chyba najciekawsze. To daje najlepsze świadectwo tego, co się działo za kulisami tamtej władzy w różnych salonikach vipowskich. Opowiada kelner, że jak rozmawiali o różnych sprawach prywatnych to jeszcze widać było jakąś troskę, jakieś przejęcie, natomiast jak dochodziło do spraw publicznych to pojawiał się absolutny cynizm. Takie przekonanie, że jest to jakieś żerowisko, z którego się czerpie i korzysta
trochę więcej tutaj:
Wg relacji kelnera, bohaterowie afery taśmowej mieli przekonanie, że państwo jest żerowiskiem, z którego się czerpie i korzysta
Na koniec quiz Roberta Mazurka
Dobra zmiana dopadła nas ledwie kilka miesięcy temu, a już jest wszechpotężna i nie do ogarnięcia. W ramach szczepionki na nią podawane są KOD-eina i seanse hipnotyczne w TVN24, ale nie przynosi to rezultatów. Lud nadal zachowuje się euforycznie. A ty co wiesz o dobrej zmianie? – w nowym numerze tygodnika pyta Robert Mazurek, który nawiązuje w swoim teście wiedzy o dobrej zmianie do manifestacji KOD-u, wpadek językowych lidera .Nowoczesnej czy zmian w mediach publicznych.
Pierwsze pytanie brzmi:
- Jako największe osiągnięcie pierwszego półrocza swej prezydentury Andrzej Duda uznaje:
a) milion lajków i blisko 300 tys. followersów na Twitterze, z czego 295 tys. to nastolatki;
b) fakt, że może i łysieje, ale za to tyje;
c) to, że przejechał w tym czasie na nartach tyle, iż mógłby okrążyć Ziemię;
d) projekt Międzymorza
W grze nie mogło zabraknąć pytania dotyczącego licznych wpadek językowych Ryszarda Petru.
- Ryszarda Petru uznał, że 6 stycznia w Polsce jest obchodzone święto:
a) Trzech Króli;
b) Sześciu Króli;
c) Dwunastu Apostołów;
d) Ali Baby i Czterdziestu Rozbójników.
więcej:
Szczepionka KOD-einy, seanse hipnotyczne tvn24, władza PiS i narty prezydenta... Co ty wiesz o dobrej zmianie? "wSieci": Polecamy quiz Roberta Mazurka!
ha ha ha
i to byłoby na tyle jak mówią motyle ;-)
Inne tematy w dziale Rozmaitości